Berlin Novembergruppe’ye Çağrı

Curt Stoermer (1891-1976) Alman ekspresyonist ressam. Düsseldorf ve Paris’te sanat eğitimi aldı. Der Sturm dergisinde eserleri yayınlandı. Birinci Dünya Savaşı’nda askere alındı ve çatışmada yaralandı. Alman Devrimi sırasında Bremen Sovyet Cumhuriyeti işçi ve asker konseyine katıldı. Nazi rejimi, o dönem Folkwang Müzesi’nde bulunan dört eserine “dejenere sanat” yaftasıyla el koydu.

 

 

Curt Stoermer. Sol: Uzak Ada, 1912. Sağ: Der Sturm dergisi kapağı, “Diz Çökmüş Adam”, 1913.

 

Ekspresyonistler, Kübistler, Fütüristler,

Devrimi hazırlamanın şanı, büyük oranda sizlere ait. Gelecek kuşaklar bunun kıymetini bilecektir. Başkaları henüz viyaklarken sizlerin çağrıları yankılanıyordu bile. Size ait olan bu devrimi bugün zayıflatmaya çalışıyorlar.

Konjonktür siyaseti yapmayın, konjonktür sanatı yapmayın.

Ekspresyonistler! Kendilerine entelektüel deyip, yeni özgürlüğümüz içinde kapitalizmin sözde kültürel değerlerini kurtarmaya çalışanlar tarafından sürüklenmeyi kabul etmeyin. Rehber olan sizlersiniz. Sosyalizme bağlılığınızda sarsılmaz olun, serbestçe yeniden inşa edebilmek için geçmişi yıkın.

Yalnızca sanatta ekspresyonist olmayın, insani değerlerin de ekspresyonistleri olun. Kübistler, sanatın kapitalist biçimlerini tahtlarından indirin. İnsanlığın okyanusuna dalın, her yerde mevcut olun, kendinizden ödün verin.

Toplumsal Barış İçin Birliğe katılmanızı istiyoruz, en azından şu an için ilginizi göstermenizi, ki böylelikle bildirilerimizi size de gönderelim. Biz de sizin grubunuza katılırız.

Selamlarımızla,

Curt Stoermer

Ressam, Osterholz bölgesi İşçi ve Asker Konseyi sekreteri ve üyesi

Worpswede (Bremen), 28 Kasım 1918

 

Kaynak: Jean-Michel Palmier, L’expressionnisme comme révolte. Contribution a l’étude de la vie artistique sous la République de Weimar. Tome I: Apocalypse et Révolution (Paris: Payot, 1978) s. 395.

skopdergi 20