/ Sanat ve Emek / Fransa’da Kültür-Sanat Emekçileri Grevde, Festivaller ve Konserler İptal Ediliyor

19/6/2014 / skopbülten

 

 

Fransa’da “Intermittents du spectacle” olarak anılan, geçici veya yarı-zamanlı çalışan kültür işçileri, Sosyalist Parti hükümetinin sanat emekçilerini sosyal haklarından mahrum bırakacak “kemer sıkma” tedbirlerine karşı greve başladı. Grev, ünlü Avignon Tiyatro Festivali de dahil olmak üzere Fransa’nın dört bir yanındaki bazı kültür-sanat etkinliklerinin iptal edilmesine yol açtı. Jane Birkin gibi bazı sanatçılar işçilere destek olmak üzere konserlerini iptal ediyor.

Fransa’da geçici veya yarı-zamanlı olarak çalışan kültür ve sanat emekçileri, 1936 tarihli bir yasa kapsamında, devletin sanat alanını piyasa güçlerinden koruma ilkesi (exception culturelle: "kültür-sanat istisnası") çerçevesinde işsizlik maaşı gibi bazı sosyal güvencelerden yararlanıyorlar. Ancak Avrupa’nın tamamında adım adım yürürlüğe konan ve kitlesel isyanlara sebep olan “kemer sıkma” tedbirleri, bir süredir sanat emekçilerinin sosyal haklarına da göz dikmiş durumda. 2003 yılında örgütlenen “Intermittents du spectacle”, o zamandan beri, aşındırılmaya çalışılan haklarını korumak üzere eylemler düzenliyor. 2003’te sosyal ödenek kesintilerini protesto etmek üzere yapılan geniş katılımlı grevler, Fransa’nın en çok izleyici çeken festivallerinden biri olan Avignon Tiyatro Festivali’nin başladığı 1947 yılından beri ilk kez iptal edilmesine ve dönemin kültür bakanının istifasına yol açmış, Cannes Film Festivali yönetimi de protestoların etkinliği durdurma tehlikesine karşı kesintileri bizzat kınamak zorunda kalmıştı.

Geçtiğimiz günlerde başlatılan grev de, şimdiden Toulouse’da düzenlenecek Rio Loco Festivali ile Paris’teki Flamenko gösterisinin iptaline yol açtı. Paris’te yaşayan İngiliz sanatçı Jane Birkin, grevcilere destek olmak üzere, 22 Haziran’da Montpellier Tiyatro Festivali’nde vereceği konseri iptal etti. Grevciler, Temmuz ayında başlayacak Avignon Festivali dahil, yaz aylarında düzenlenecek etkinlikleri de durdurmayı hedefliyor.

Sosyalist Hükümetin “kemer sıkma” tedbirleri kapsamında, geçtiğimiz Mart ayında işçi ve işveren sendikaları kesintiler konusunda uzlaşmaya vararak bir anlaşma imzalamıştı. Buna göre yarı-zamanlı veya geçici çalışan işçilerin ücretlerinden daha fazla katkı payı kesilecek ve işsizlik maaşından faydalanmak için daha uzun süre beklemek zorunda kalacaklar. Grevciler, hükümetin bu anlaşmayı feshederek müzakereleri yeniden başlatmasını talep ediyor. [EG]

 

The Guardian: French art workers threaten to shut down main festivals with strike

World Socialist: Socialist Party government ignores mass protest

The Guardian: European Arts Cuts

sanat ve emek, prekarite