/ Sanat-Özgürlük / Thames Nehri Üzerinde, Faşizme Karşı Sex Pistols

Aşağıdaki pasaj, Amador Fernández-Savater ve Leónidas Martín’in "Baskıcı Koşulları ve Kanunları Zekâyla Alt Etmenin On İki Yaratıcı Yolu" başlıklı yazılarından alınmıştır.  

 

Sid Vicious, Steve Jones, Johnny Rotten, Paul Cook

1977 yılı ortaları. Kraliçe Elizabeth’in 25. Taç Giyme Yıldönümü yaklaşıyor. Hükümet ve kraliyet ailesi, kutlamalara gölge düşürecek herhangi bir olay çıkmasın diye ne yapacağını şaşırmış durumda. Onun için, “Tanrı Kraliçeyi Korusun” (God Save the Queen) şarkısının yaratıcıları Sex Pistols’ın, Britanya anakarasında herhangi bir yerde çalınması da ayan beyan yasaklanıyor.

Sex Pistols, bu yasağa efsanevi bir cevap veriyor. Yasağa uyup havlu atmak yerine, Yıldönümü kutlamaları için (günün anlam ve önemine uyacak şekilde Queen Elizabeth adını taşıyan) bir tekne kiralıyorlar ve 7 Haziran günü, yani Kraliçe’nin maiyetiyle birlikte geçit töreni yapacağı gün, Thames Nehri’nin ortasında küçük bir konser veriyorlar. [video kaydı en altta] (Hatırlatalım, resmî yasak, grubun Britanya anakarasında herhangi bir yerde çalınmasıyla ilgili, nehirlerin veya kanalların adı geçmiyor.)

Grubun bu korsan hamlesi o kadar ses getiriyor ki, bütün basın bu haberle çalkalanıyor. O hafta “God Save the Queen” şarkısı Britanya listelerinde birinci sıraya yükseliyor. Fakat şarkının çalınması yasaklanmış olduğundan, birinci sıraya yükselmesi ne televizyonda duyuruluyor, ne de şarkı radyoda çalınıyor. Böylece tarihte ilk defa, listelerin birinci sırası hükmen boş kalmış oluyor.


 

punk, sanat/özgürlük, sanat ve direniş, sansür