Polislere Karşı Reflektörler

Aşağıdaki pasaj, Amador Fernández-Savater ve Leónidas Martín’in "Baskıcı Koşulları ve Kanunları Zekâyla Alt Etmenin On İki Yaratıcı Yolu" başlıklı yazılarından alınmıştır.

 

15 Mayıs hareketi göstericileri, Picasso’nun Guernica’sının röprodüksiyonuyla

 

İspanya’daki 15 Mayıs (15M) eylemlerinin ilk yıldönümü yaklaşırken, tepedekiler, sokak eylemlerini kriminalize etmek için baskıcı önlemlerin dozunu artırmıştı. Bu oyuna gelmek, sokakları çoğulluktan mahrum bırakıyor, protestolara herkesin katılmasını engelleyip eylemleri küçük gruplara indirgiyor, buna karşılık bu grupların polis tarafından tespiti ve  fişlenmesi de çok kolay oluyordu. İşte tam bu noktada, “Bu oyuna gelmeyeceğiz, kuralları bozma vakti geldi” diyen Reflektörler devreye girmişti.

Reflektörler, bir Marvel çizgiromanından fırlamış süperkahramanlar gibi görünseler de gayet sıradan insanlar, sadece sıradışı bir-iki özellikleri var: alüminyum folyodan yapılmış giysileri, Reflektör-Işın ve Reflektör-Küp.

Reflektör-Işın, doğru kullanıldığında, göstericileri kayıt altına alan mobese kameralarının üzerine güneş ışığı yansıtıyor. Reflektör-Küp ise iki şekilde kullanılabilir: Gösteri tavsamaya başladığında ortamı canlandırır, ve polis saldırısına karşı kalkan olarak kullanılabilir.

 

Reflektörler

 

Mobese kameralarına karşı reflektör

 

Reflektör-Küp’ün ikinci işlevi, ilk kez Barcelona’da, 14 Kasım 2012’deki son genel grev sırasında devreye sokulmuştu. Sabahki kitlesel gösteriler, polisin tüm hatlarıyla Plaza de Cataluña’ya girip önlerine çıkan herkesi coplarıyla kovalamasıyla son bulmuştu. İnsanlar panik halindeydi. Göstericiler civardaki Paseo de Gracia’ya doğru kaçmaya başlamıştı. İşte tam o anda, Reflektör-Küp arz-ı endam etti. Çevik kuvvet, uzunca bir süre Küp’ü etkisiz hale getirmeye çalıştıktan sonra, nihayet Reflektörler’e geri yollayarak ondan kurtulmaya karar verdi. Reflektörler de onu gerisin geri polise yolladılar. Böylece gösteri alanında absürt bir voleybol oyunu başladı ve iki dakika içinde panik havası dağıldı.

 

Berlin'de polisin reflektör-küple imtihanı

Reflektör-Küp'ün eylemlerde kullanımını gösteren video için bkz. https://vimeo.com/82943565

 

sanat/özgürlük, sanat ve direniş, kültürel aktivizm