Bir Mimarın Bienal'e Tepkisi

21/10/2015 / skopbülten

Aşağıda, mimar Marc Fisher’a 3 Ekim-3 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Chicago Mimarlık Bienali hakkında sorulan sorular, ve Fisher’ın verdiği cevap yer alıyor. Sorular The Architect’s Newspaper editörü tarafından, Bienal’i konu alan bir dosya kapsamında gönderilmiş. Editörün ismi, Fisher’dan bizzat talep etmesi üzerine yayından çıkarılmış. [AB]

 

 

 

Marc,

Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek Chicago Bienali’nin ön izlemesinde seni de aramızda görmekten mutluluk duyacağız. Yerli mimarlara, sanatçılara, tasarımcılara, ünlülere ve yaratıcı endüstrilerde çalışan beyaz-yakalılara Chicago hakkında sorular soruyoruz. Amacımız, şehir ve şehrin vaat ettikleri (mimari, sanat, şehircilik, kamusal alanlar, yemek, gece hayatı, alışveriş vs.) hakkında Bienal seyircilerinin dikkatine sunulacak bir anket hazırlamak.

Aşağıdaki soruları cevaplayıp 15 Eylül’e kadar bize iletebilirsen seviniriz. Teşekkürler!

-Bienal’de en çok görmek istediğin şey ne?

-Chicago hakkında doğru bir fikir vermek istesen şehir dışından gelenleri nereye götürürsün?

-Chicago mimarisinin en çok sevdiğin 5 eseri hangileri?

-Chicago’nun mimari açıdan en çok öne çıkan barı hangisi?

-Kendini en çok hangi gökdelenle özdeşleştirirsin, neden? Willis Tower, John Hancock Center, Aqua, Marina City?

 

[isim rica üzerine saklı tutulmuştur]

Baş Editör

The Architect’s Newpaper

-----------

Sevgili [ismi bende saklı],

Fikrimi sorduğun için teşekkür ederim. Korkunç bir çevresel yıkım siciline sahip olan BP’nin Chicago Mimarlık Bienali’nin sponsoru olduğunu göz önünde bulundurarak, bu etkinliğin tanıtımına herhangi bir şekilde katkıda bulunmayı reddediyorum. Ayrıca, Belediye Başkanı Rahm Emanuel’in kafasındaki uluslararası mimarlık etkinliği fikrinin bu bienalde vücut bulduğunu hesaba katarsak, sen aşağıdaki sorular üzerine düşünsen belki de daha isabetli olur:

-Rahm Emanuel’in, modern Chicago tarihindeki gelmiş geçmiş en yüksek emlak vergisi artışının peşinde olmasında seni en çok heyecanlandıran nedir?

-En sevdiğin ruh ve sinir hastalıkları hastanesi hangisi (Belediye Başkanı Emanuel’in kapattığı altı hastaneyi düşünürsek)?

-Rahm Emanuel’in kapattığı 49 okul arasından Chicago mimarisinin en önemli 5 eseri hangisi?

-Homan Meydanı’nda emniyet güçlerinin usulsüz sorgulama ve işkence alanı olarak kullandığı mimarlık şaheseri hangisi?

-Hangi gökdelen, o gökdelenlerden başka yerlerde ikamet eden Chicago sakinlerinin hayatlarını doğrudan etkileyen meseleleri gözlerden ırak tutma işini en iyi şekilde yerine getiriyor?

 

Saygılarımla,

Marc Fisher

Hardcore Architecture

Statement Regarding the Chicago Architecture Biennial

mimarlık, petrol ve sanat, bienal