Bienal’e Protesto

28/9/2019 / skopbülten

“Yedinci Kıta” temasıyla düzenlenen 16. İstanbul Bienali, sponsorlarının çevre krizindeki sorumluluğu nedeniyle protesto ediliyor. Halkevleri ve Kadın Savunma Ağı’nın da aralarında olduğu pek çok inisiyatif, çevre mücadelesini halkla ilişkiler malzemesine dönüştüren Bienali protesto etme çağrısında bulundu. Aşağıda, 27 Eylül Cuma günü 350ankara.org'da yayınlanan bildiriyi ve imzacılarını sunuyoruz.

 

 

Bu sene 16. İstanbul Bienali “Yedinci Kıta” temasıyla düzenleniyor. Bienal petrol türevi olan plastik kirliliğinin yol açtığı sorunlara ve okyanuslarda ortaya çıkan kıta büyüklüğündeki kirliliğe dikkat çekiyor.

Ancak Bienalin sponsoru petrol ve otomotiv yatırımları sahibi Koç Holding, kurucu sponsoru ise altın madenciliğiyle bildiğimiz Eczacıbaşı. Katkı sağlayan kuruluşlar arasında Gerze’de termik santrali yapmaya çalışan ve halkın mücadelesiyle yapamayan gruba ait Anadolu Efes,  LPG şirketi Aygaz, petrol bayisi Opet, petrol rafinerisi Tüpraş gibi şirketler bulunuyor. Destekçiler arasında Çanakkale boğazında termik santraller yapan İçdaş Enerji gibi şirketler, Ford gibi otomotiv ve TAV gibi havayolu işletmeciliği şirketleri de var.

Çok açık ki, fosil yakıtlar ve doğa tahribatı üstünden para kazanan şirketlerin, içlerinde plastik hammaddesi olan petrol işinde olanların da bolca olduğu bir Bienal’de bizlere plastik kirliliğini anlatması çok büyük bir iki yüzlülük. Özellikle Türkiye’de her yıl 2,7 milyon ton plastik ambalaj malzemesinin toprağa ve akarsulara karıştığı gerçeği ortada iken, bunun müsebbiplerinin kapitalizm eleştirisi yapmaları açık bir şekilde yeşile çalmadır.

Plastik kirliliğinin, ekolojik yıkımın ve iklim krizinin kaynağı olan şirketler aktivizmi bir reklam, performans olarak görüyorlar. Bienal’de böylesi söylemler, etkinlikler yer alıyor. Sermaye mücadeleyi bir PR, halkla ilişkiler çalışması olarak görmemeli, tersine kendi sorumluluklarını yerine getirip bu üretimlerinden vazgeçmeli.

Biz 16. İstanbul Bienali’ni protesto ediyor, her türlü destek verenleri, şirketler dışında katkıda bulunan “sanatçı” ve “aktivistleri” de ayıplıyoruz.

Herkesi 16. İstanbul Bienali’ni protesto etmeye, katılmamaya çağırıyoruz.

 

Çağrıda Bulunanlar:

350 Ankara

Karadeniz Çevre Haberleri Portalı

Birleşik Yeşil Hareket

HDP Ekoloji Komisyonu

Polen Ekoloji

Anıtpark Forumu

Halkevleri

Kadın Savunma Ağı

Mezopotamya Ekoloji Hareketi

Samsun Çevre Platformu

Yeşil Direniş / Ekoloji ve Yaşam Gazetesi

Yaşam ve Dayanışma Yolcuları

Terme Çevre Platformu

HDK Ankara il örgütü

Kuzey Ormanları Savunması

Ekoloji Birliği

Kocaeli Çevre Savunması

Aydın Çevre Platformu

Burhaniye Çevre Platformu

Bakırtepe Çevre Platformu

Ayvalık Tabiat Platformu

Antalya Ekoloji Meclisi

Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği

Ankara Sokak Sanatları Atölyesi

Munzur Koruma Kurulu/DEDEF

Ordu Çevre Derneği

Turgut Yardımlaşma Kültür Ve Tabiat Varlıklarını Koruma Derneği

Murat Dağı Çevre Koruma Platformu..

İstanbul Bienali, bienal