Körfez: Yüksek Kültür/Ağır Çalışma

6/8/2015 / skopduyuru

 

 

Frank Gehry, Jean Nouvel, Zaha Hadid ve Norman Foster gibi yıldız mimarlar tarafından tasarlanan, aralarında Guggenheim, Louvre, British Museum ve New York Üniversitesi’nin de bulunduğu ikonik kültür kurumlarının şubeleri Abu Dhabi’nin Saadet Adası’nda yükseliyor. Birleşik Arap Emirlikleri bu sayede varsıl ziyaretçiler ve müstakbel sakinler için cazip bir seçenek olarak imajını parlatmayı umuyor.

Fakat, bu cilalı yüzeyin altında nahoş bir gerçeklik yatıyor. İnşaat alanlarında çalışan göçmen işçiler aracı şirketlere ve ulaşıma ödedikleri paralardan ötürü daha en baştan korkunç bir borç yüküyle işe başlıyorlar. Birleşik Arap Emirlikleri’ne vardıkları anda ise pasaportlarına el konuyor ve beklentilerinin çok altında ücretlere çalıştırılacaklarını öğreniyorlar. Çalışma kamplarında kötü koşullarda yaşıyorlar ve çok uzun saatler çalıştırılıyorlar. Protesto eylemleri gerçekleştirdikleri takdirde tutuklanmayı, dayak yemeyi veya sınır dışı edilmeyi göze almaları gerekiyor.   

Sanatçılar, yazarlar ve eylemcilerden oluşan Gulf Labor Coalition [Körfez Emeği Koalisyonu] beş yıldır Batılı kültür markalarına, Saadet Adası’ndaki şubelerinin inşaatında çalışan işçilerin güvenliği konusunda harekete geçmeleri için baskı uyguluyor. Abu Dhabi Guggenheim’a karşı boykot kampanyası yürüten Gulf Labor, konuya dikkat çekmek amacıyla müze işgalleri de dahil olmak üzere pek çok doğrudan eylem gerçekleştirdi. Bir yıl boyunca süren bir kampanyaya pek çok sanatçı, yazar ve eylemci eserleriyle katkıda bulunmuştu. Ocak ayında Andrew Ross’un editörlüğünde OR Books tarafından yayınlanacak olan Gulf Labor: High Culture/Hard Labor başlıklı kitapta bu eserlerin yanı sıra, Gulf Labor koalisyonunun oluşum ve gelişim süreci hakkında makaleler bulunuyor. [tanıtım metninden]

 

Gulf Labor: High Culture/Hard Work, derleyen Andrew Ross, OR Books 2015

 

mimarlık ve suç, Gulf Labor, sanat ve emek