Sanatınız Modern, Sömürünüz Kadim

19/6/2015 / skopbülten

2 Haziran günü, New York Modern Sanat Müzesi’nin (MoMA) her yıl kuruma gelir sağlamak üzere gerçekleştirdiği gala gecesi, Müze çalışanlarının protestosuna sahne oldu. MoMA’da çalışan yaklaşık 100 sendikalı işçi, sağlık harcamalarında yapılması planlanan kesintiye karşı çıkmak üzere Müze’nin girişinde toplandı.

Protestoculardan Grace Kwon, Müze’nin milyarlarca dolarlık bağış topladığını, gala gecesinde de yine milyonlar toplayacaklarını, buna rağmen sağlık harcamalarını çalışanlarının sırtına yüklemeye kalkışmalarının kabul edilemez olduğunu söyledi. Protesto sırasında açıklama yapan Müze yetkilileri ise, sendikayla görüşmelerinin devam ettiğini ve müzakerelerin yakında sonuçlanmasını umduklarını belirttiler.

Müze çalışanları dışarda, sağnak yağmur altında, iki saat boyunca protestolarına devam ederken, içerde, Richard Serra ve Kara Walker’ın şeref konuğu oldukları gecenin zengin davetlileri, 25.000-100.000 dolar ödeyerek katıldıkları partinin tadını çıkarıyordu.

 

Richard Serra, David Rockefeller Jr., Kara Walker, Arianna Rockefeller, David Rockefeller, Susan RockefellerMüze çalışanlarının en son 2010 yılında yenilenen sözleşmelerinin süresi 20 Haziran günü dolacağı için yeni sözleşmenin müzakereleri devam ediyor. Müze çalışanları, 2000 yılında da sözleşme koşullarında anlaşılamadığı için 134 gün boyunca grev yapmışlar, sonunda taleplerini kabul ettirmişlerdi.

İsim vermeden Hyperallergic’e konuşan bir sendikalı çalışan konuyla ilgili şöyle diyor:

MoMA’nın en son 2000 yılında yaptığı grev, kısmen kamuoyunun desteği sayesinde sona erdirilmişti. Sorunu çözmek MoMA’ya kabaca 500 bin dolara mal olacak. Biz Müze direktörünün yıllık kazancının 1 milyon dolar olduğunu sanıyorduk, öğrendik ki yılda 3 milyon kazanıyormuş. O zaman bütün bu karmaşa neden çıkıyor, anlamadık doğrusu... [EG]

http://press.moma.org/2015/04/2015partyinthegarden/

http://www.theguardian.com/artanddesign/2015/jun/03/moma-workers-healthcare-protest-benefit

sanat ve emek