Petrol Devi BP’ye Karşı 1500 Kişilik Bir Grup British Museum’u İşgal Etti

9/2/2020 / skopbülten

British Museum, petrol devi BP’nin sponsorluğuyla düzenlediği “Truva: Efsane ve Gerçeklik” adlı sergi nedeniyle 260 yıllık tarihindeki en büyük protestoya sahne oldu. 8 Şubat Cumartesi günü farklı sanatçı ve eylem gruplarından yaklaşık 1500 kişi müzeyi işgal ettiler. 7 Şubat Cuma günü, BP logolu bir truva atının müze avlusuna yerleştirilmesiyle başlayan ve Cumartesi günü boyunca süren eylem, geceleyin de müzeyi terk etmeyen bir grup eylemciyle devam ediyor.

Ziyaretçilere BP’nin çevre ve insanlık suçlarını anlatan bildirilerin dağıtıldığı, konuşma ve performansların yapıldığı eylem sırasında, BP’nin Türkiye ve Azerbaycan hükümetleriyle ortak gerçekleştirdiği ve kadim Truva topraklarını da içine alan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP) hakkında da bilgi verildi.

BP or not BP? adlı eylem grubu, geçen yıl yine Şubat ayında British Museum’da BP’nin sponsorluğuyla düzenlenen Asur medeniyeti sergisini protesto etmek üzere 300 kişilik bir grupla müzeyi işgal etmiş, hem bu kadim Irak topraklarının Batılı güçlerce işgalinde BP’nin oynadığı aktif rolü, hem de British Museum’da sergilenen nesnelerin gerisindeki emperyal yağma tarihini teşhir etmişti. [DY] 

Haber ve fotoğrafların kaynağı: BP or not BP? grubu tarafından gönderilen e-posta bülteni.