Occupy Museums Hareketinden Debtfair İçin Çağrı: Piyasa Değil, Dayanışma!

29/9/2014 / skopbülten

Debtfair, 2013 yılının Mayıs ayında Occupy Museums’un başlattığı bir girişim. Banka veya kredi kurumlarına borçlu olan sanatçıları buluşturmayı ve bu kurumlar üzerinde baskı oluşturulmasını hedefliyor. Girişimin tohumları, New York’ta yaşayan bir grup sanatçı, küratör ve sanat emekçisinin biraraya gelmesiyle atıldı. “Borçlular cemaati” olarak adlandırılabilecek topluluk, bir web sitesi yayınladı ve çeşitli sanat fuarlarında eylemler düzenledi.  

Bu yılın Ekim ayı sonunda Debtfair,  yeni bir web sitesiyle ve Brooklyn’de yapılacak sergi ve etkinliklerle yeniden düzenlenecek. Fuarın temel amacı, sanatçıları borçlarını ödeyebilmek için piyasaya girme zorunluluğundan kurtarmak ve alternatif fikirler geliştirmek. Fuarı düzenleyenler, borç sorununa çözümün piyasaya yönelmek ve sanatı finansallaştırmak değil, daha fazla dayanışma oluşturmak olduğunu dile getiriyor. Bunun için, aynı banka veya kredi kurumlarına borçlu olan sanatçıları biraraya getirmeyi, böylece bu sorunu gündeme taşımayı ve kurumlar karşısında pazarlık gücü kazanmayı amaçlıyorlar. Girişime dahil olan sanatçıların toplam borç miktarı milyonları bulduğunda, bankaların faiz oranlarını düşürmesi için baskı oluşturmak hedefleniyor.

 

 

 

Debtfair bu doğrultuda dünyanın dört bir yanından sanatçıları borçlanma hikâyeleri ve eserleriyle birlikte bu girişime katılmaya çağırıyor. Bu hikâyelerin yayınlanacağı yeni web sitesi Ekim ayı sonunda yayına girecek ve aynı sıralarda Brooklyn’de bir sergi ve etkinlik düzenlenecek. Occupy Museums’un çağrı mesajında verilen bilgiler şöyle:

 

Debtfair’e katılmak için borç içinde olmanız şart mı?

Hayır. Davamızı desteklemek isteyen sanatçılar da aramıza katılıyor ve web sitesinde yer alabiliyor. Küratör veya organizatörler de dahil, katkıda bulunmak isteyen herkese kapımız açık.

Debtfair’e katılmak için ne yapmak gerek?

Katılmak isteyenlerin, eserlerinden imaj örnekleri ve borçları hakkında kısaca bilgi göndermesi yeterli. Vereceğiniz bu bilgi, bankalar üzerinde baskı oluşturmak ve sanatçıların borçlanma sorununu açık bir şekilde gündeme taşımak için etkili bir araç olacak. Debtfair sitesinin üst kısmında fuara katılan sanatçıların toplam borç miktarı yazılı. Bu toplamın kısa bir süre içinde 10 milyonu bulacağını düşünüyoruz. (Borç miktarları sitede isimsiz olarak yayınlanacak. Sadece eser imajları ve borç hikâyeleri imzalı yayınlanacak. Buna rağmen isimlerinin hiçbir şekilde yayınlanmasını istemeyenler mahlas kullanabilir ve eser göndermeyebilir, mahlasla yayınlanan borçlanma hikâyesi de girişimin amacına ulaşmasına katkıda bulunacaktır).

 

 

 

Debtfair’e katılmak isteyenlerin, [email protected] adresine şunları göndermesi rica olunur:

 

- Gerekli altyazı bilgileriyle birlikte eserlerinizin imajları (JPEG formatında, her biri 1MB’tan büyük olmamak kaydıyla en fazla 8 adet eser)

- Borcunuzun toplam miktarı (borç kalemlerini öğrenci bursu + kredi kartı borcu + ev taksidi vs. şeklinde açık bir biçimde belirtiniz)

- En çok borçlu olduğunuz kurumun ismi (örneğin, Sallie Mae)

- Bu borcun türü (örneğin geri ödemeli öğrenci bursu)

- Bu borcun miktarı

- Borcunuzun veya ekonomik durumunuzun sanatınız üzerindeki etkisi (bir ya da iki paragraflık kısa bir anlatım için, mevcut cevaplara sitemizden bakabilirsiniz). [EG]

 

Debtfair, Occupy Museums