Louvre Müzesi’nde Petrol Şirketi Total’e Karşı Eylem

12/3/2017 / skopbülten

Libérons le Louvre, Semendirek Nikesi önünde eylem, 5 Mart 2016 (Fotoğraf: Denis Meyer, 350.org)

 

5 Mart Pazar günü Louvre’da, Müze’nin çokuluslu petrol ve gaz şirketi Total AŞ.’yle 20 yıldır süren ilişkisine son vermesi talebiyle protesto gösterisi düzenlendi. Geçtiğimiz Ocak ayında Fossil Free Louvre kampanyası kapsamında kurulan Libérons le Louvre kolektifi tarafından gerçekleştirilen protesto, Britanya’daki Art not Oil ve Liberate Tate gruplarının düzenlediği eylemleri hatırlatıyor.

Küresel çapta bir iklim hareketi inşa etme hedefiyle yola çıkan ve Fossil Free Louvre kampanyasını da yürüten 350.org grubu üyelerinden Clémence Dubois konu hakkında şöyle diyor:

 

Louvre ile Total arasındaki ortaklık, Paris’te düzenlenen COP21 İklim değişikliği Zirvesi’nde kabul edilen taahhütlerle bağdaşmıyor. Küresel ısınmayı 2°C’nin altında tutabilmek için, yeni fosil yakıt projelerinin dondurulması ve fosil yakıt kullanımına aşamalı olarak son verilmesi gerekiyor. Ama Total gibi şirketler tam tersini yapıyor, sondaj çalışmalarını daha da artırıyorlar. Fosil yakıt sanayii insanlığa ve ortak geleceğimize tehdit oluşturuyor, bu nedenle de, üç bini yılı aşkın zamandır hayatta kalmış eserlere ev sahipliği eden bir müzeye sokulmaması gerekiyor.

 

Kampanya sorumlularından Nicolas Haeringer de, Louvre’un etik şartnamesinin tütün ve alkol sanayiinden bağış alınmasını yasakladığına dikkat çekerek, benzer ilkelerin fosil yakıt sanayii için de uygulanması gerektiğini söylüyor.

Geçtiğimiz Haziran ayında Paris’teki yoğun yağış sebebiyle Seine Nehri’nin taşması üzerine  Louvre Müzesi kapanmak zorunda kalmış, Müze çalışanları eserleri taşkından korumak için üst katlara taşımak zorunda kalmışlardı. İklim uzmanları, küresel ısınmanın yağmur fırtınası olasılığını artırdığını belirtmişlerdi. [DY]

http://hyperallergic.com

 

sanat ve direniş, Libérons le Louvre, petrol ve sanat