İsrail Devleti, Filistinli Sanatçı Khaled Jarrar’ın Ülkeden Çıkışını Engelledi

17/7/2014 / skopbülten

İsrail devleti, katılacağı bir sergi için New York’a gitmek isteyen Filistinli sanatçı Khaled Jarrar’ın ülkeden çıkmasına izin vermedi. Bunun üzerine sanatçının New York’taki Whitebox Sanat Merkezi’nde 17 Temmuz’da açılacak kişisel sergisinin başlığı Çıkış Yok olarak değiştirildi.

Jarrar, New York’taki New Museum’da 16 Temmuz’da açılan Here and Elsewhere başlıklı sergide bir konuşma yapacak, 17 Temmuz’da da Whitebox Sanat Merkezi’ndeki kişisel sergisinin açılışına katılacaktı. Ancak Ürdün sınırında İsrail askerleri tarafından saatlerce alıkonduktan sonra Ramallah’a geri dönmek zorunda bırakıldı.

Jarrar’ın sergisini düzenleyen İsviçreli küratör ve yazar Myriam Vanesschi, şöyle yazıyor:

 

Khaled Jarrar’la ilk kez 2012’deki 7. Berlin Bienali’nde tanıştım, insanların pasaportlarına “Filistin Devleti” damgası vuruyordu. Beni de bu konuda ikna etmesi uzun sürmedi, sonra ertesi hafta Tel Aviv’e gideceğim aklıma geldi. İsrail topraklarına adım atıp pasaport kontrolünden geçmem gerektiğinde, Jarrar’ın eserinin nasıl süreklilik gösterdiğini anladım. Tabii yaşadığım o kısacık sıkıntı, Filistin yurttaşlarının her gün yaşadıkları yanında bir hiçti. [EG]

 

 

hyperallergic.com: Israel denies exit for palestinian artist in new museum show

aprior.org

 

 

 

sanat-politika