İngiltere’de İlk Sanatçılar Sendikası Kuruldu

22/6/2016 / skopbülten

 

İngiltere’de görsel, uygulamalı ve toplumsal sanat alanında çalışanları temsil eden ilk sendika, Haziran ayı başı itibarıyla resmen kuruldu. Artists’ Union England (AUE), çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve adaletsiz ücretlendirme konularında profesyonel sanatçıları temsil etme gücüne sahip olacak.

Sendika’nın kuruluş çalışmaları, İngiltere’de müzik, sinema, tiyatro gibi alanlarda çalışanları temsil eden bağımsız sendikaların bulunmasına karşılık, görsel sanat alanı için sendika bulunmamasına dayanarak, bir grup sanatçı tarafından 2013 yılında başlatılmıştı. AUE temsilcileri, sanat kurumlarının ve galerilerin maruz kaldığı mali kesintiler sonucunda “eserlerin üretimi ve niteliği gibi konuların ikincil planda kaldığı” rekabete dayalı bir ortamın oluştuğuna dikkat çekiyor ve sanatçıların giderek daha fazla emek karşılığında daha az ücret aldıklarını belirtiyor. Sendika’nın verdiği bilgiye göre İngiltere’de bir görsel sanatçının yıllık ortalama geliri 5000-9000 sterlin arasında değişiyor.

AUE, resmî sendika statüsü kazanmadan önce de, eşit ve ücretsiz sanat eğitimini savunan bir bildiri yayınlamış, National Gallery’deki özelleştirme planlarına karşı greve giden müze çalışanlarına destek olmuştu. [EG]

Kaynak: hyperallergic.com

 

sanat ve direniş, sanat ve emek