Hoşçakal Roosevelt

22/6/2020 / skopbülten

   

Sol: Protestocuların baskıları sayesinde Amerikan Tabiat Tarihi Müzesi’nin girişinden kaldırılacağı açıklanan “At Üstündeki Roosevelt” heykeli (James Earle Fraser, 1939). Heykel pek çoklarına göre beyaz üstünlüğünün New York’taki en çarpıcı sembollerinden biri. At üstündeki Theodore Roosevelt’in bir yanında bir Amerikan yerlisi, diğer yanında Afrika kökenli bir Amerikalı yer alıyor. Sağ: Decolonize This Place grubunun Ekim 2016’da heykelin kaldırılması talebiyle yaptığı eylem. Kaynak: Tabiat Tarihi Müzesi'nde Irkçılığa Karşı Protesto

 

 

Decolonize This Place’in Bildirisi

New York’taki Amerikan Tabiat Tarihi Müzesi’nin girişinde bulunan, beyaz üstünlükçü Theodore Roosevelt’in heykelinin kaldırılmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak, Müze yetkililerine ve Belediye Başkanı’na, hâlâ yerine getirilmemiş iki talep daha olduğunu hatırlatırız: a) “Columbus Günü” adıyla kutlanan günün adının “Yerli Halklar Günü” olarak değiştirilmesi; b) Müze’nin ırkçı sergi alanlarını dönüşümden geçirerek, insan kalıntıları ile kutsal nesneleri ait oldukları halklara iade ederek ve diğer iade işlemlerini başlatarak, yerli halkların geçmiş soylarına hak ettikleri saygıyı göstermesi.  

Bu afiş, büyük nefret toplayan bu anıtın kamusal görüş alanından kaldırılmasına çalışmış tüm grupların ve tüm nesillerin mücadelesine hürmeten hazırlanmıştır. 1970’lerde yerli eylemcilerin giriştiği doğrudan eylemlerden, BYP100, NYS Stands with Standing Rock, American Indian Cummunity House, Indigenous Kinship Collective, Monument Removal Brigade vs. gibi son dönemdeki örgütlenmelere kadar… Bu zafer HEPİMİZİN. Ancak bu zafer, bir yenileme sürecinin ilk adımı yalnızca. Yerli topluluklar, bu sürecin tarafları olarak, hem kaldırılan heykele ne yapılacağı hem de onun yerine ne konacağı konusunda söz sahibi olmalıdır.

 

  

 

Kaynak: https://twitter.com/decolonize_this/status/1275084409041977345

Çeviri: Derya Yılmaz

Decolonize This Place