Guggenheim'ın Helsinki Projesine Karşı Alternatif Tasarım Yarışması

Abu Dhabi’deki şubesinin inşaatında çalışan işçilerin bulunduğu insanlık dışı koşullar sebebiyle yoğun protestoların  hedefi olan Guggenheim’ın, Helsinki’de açılacak şubesi için gerçekleştirilen tasarım yarışmasına “rakip” çıktı. Bilindiği gibi Guggenheim 2011 yılında Helsinki’de bir şube açmak için teklifte bulunmuş, ancak Kent Konseyi yurttaşların da itirazını dikkate alarak bu masraflı proje teklifini geri çevirmişti. Masrafların düşürüldüğü yeni Guggenheim projesi için uluslararası bir yarışma açıldı, projenin  hayata geçip geçmeyeceğine yarışma sonuçlandıktan sonra karar verilecek.  

 

Yeni proje teklifi için ayrılan yer. Kaynak: Guggenheim Helsinki proposal

 

Bu yarışmaya ‘alternatif’ olarak düzenlenen Next Helsinki [Gelecekteki Helsinki] adlı yarışma, Guggenheim tarafından şehrin en değerli ve en sorunlu arazisinde yapılacak olan projeyi tartışmaya açarken, bütün şehrin ihtiyaçlarına cevap verebilecek, daha sürdürülebilir, erişilebilir, eşitlikçi bir tasarıma vesile olacak alternatif fikirler üretmeye davet ediyor. Etkinliğin organizasyonunu, New York’un mimarlık ve kent politikası odaklı düşünce kuruluşu Terreform, Finlandiya’daki kâr amacı gütmeyen sanat kuruluşu Checkpoint Helsinki ile birlikte Gulf Labor ve Occupy Museums üstleniyor.

New York Üniversitesi öğretim görevlilerinden sosyolog Andrew Ross, Next Helsinki yarışmasının, geleneksel mimari yarışmaların kısıtlamalarına karşı duracak şekilde yapılandırıldığını belirtiyor: “Tipik bir jüri değil, geniş bir yelpazedeki sesleri –mimarlar, akademik şehir plancıları, sanatla uğraşanlar, kentsel danışmanlar– biraraya getirmeye çalıştık.”

Yarışma, kent politikalarıyla uğraşıp neoliberal kentsel gelişim modellerine şüpheyle yaklaşan bir grup ile Guggenheim’ın Abu Dhabi’deki şubesine karşı çıkanlar ve Helsinki’deki sanat ortamıyla daha yakından ilişkilenebilecek bir kurum talep eden yerel muhalefet arasında bir işbirliğini temsil ediyor.

 

G.U.L.F’ın yaptığı “sahte” Guggenheim sitesi  

 

G.U.L.F. [Gulf Ultra Luxury Faction – Körfez Aşırı Lüks Fraksiyonu] geçtiğimiz Mart ayında, Guggenheim’ın Abu Dhabi projesinin yer aldığı sayfanın parodisini yapan bir internet sitesi hazırlayarak, bu siteden Guggenheim projesine alternatif teşkil edecek bir “Sürdürülebilir Tasarım Yarışması” duyurmuştu. Alternatif bir yarışma fikrinin açığa çıkmasında bu projenin de kısmen rol oynadığı söylenebilir.

Next Helsinki yarışmasına katılım için son tarih 2 Mart, 2015.

Kaynak: Hyperallergic

Gulf Labor, müze, Occupy Museums