Galeri Çalışanlarının Yoksulluğu

6/6/2021 / skopbülten

Artnet News’un geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği ve 28 ülkeden 288 katılımcıyı kapsayan araştırma, galeri çalışanlarının giderek kötüleşen ekonomik durumunu ve sektördeki gelir eşitsizliğinin boyutunu gözler önüne seriyor. 

Zachary Small ve Eileen Kinsella’nın haberine göre, ismi saklı tutulan katılımcılara, gelir düzeylerine ve çalışma koşullarına dair ayrıntılı sorular yöneltildi. Elde edilen bulgular ise pek iç açıcı değil. Galeri direktörlerinin yıllık kazancı en az 100 bin doları bulurken, galeri asistanları yılda en fazla 35 bin dolar kazanabiliyor. MIT’nin verilerine göre bu miktar, New York eyaletinde geçinebilmek için gereken asgari ücretin yüzde 30 kadar altında. Üstelik çalışanların çok büyük bir bölümü sağlık sigortası, fazla mesai ödemesi ve ikramiye gibi haklardan mahrum bırakılıyor. Eşitsizlik yalnızca bununla da kalmıyor. Küçük ölçekli galeriler, Gagosian, David Zwirner ve Pace gibi devlerle rekabet edemediklerini; kazançlarının yine galerinin masraflarına gittiğini ve bütçelerinin tam zamanlı çalışan almaya yetmediğini kaydediyor.

 

Scott Reeder, Unfair, 2015

Eşitsizliğin bir diğer boyutunu da ırk ve cinsiyet ayrımcılığı oluşturuyor. Katılımcıların yüzde 85’i kendilerini “beyaz” olarak tanımlarken, bu oran yönetici düzeyinde yüzde 93’e kadar çıkıyor. Sektördeki kadın yöneticilerin yıllık ortalama geliri 80 bin dolarda kalırken, erkek yöneticilerin ortalama geliri 110 bin doları buluyor. 

Zaten zor olan koşulların pandemiyle birlikte daha da zorlaştığı görülüyor. Araştırmaya katılan her beş galeri çalışanından biri, pandemi gerekçe gösterilerek maaşlarından en az yüzde yirmilik kesinti yapıldığını ifade ediyor. Tabii hâlen aynı gerekçeyle işten çıkarılmadılarsa... [İpek Yeğinsü]

 

Kaynak: Artnet News

galeri, prekarite