Fransa Ulusal Kütüphanesi'nde Sitüasyonizm Sergisi: "Guy Debord: Bir Savaş Sanatı"

              Hiçbir zaman çalışmayın

                       Guy Debord

 

Bibliothèque Nationale de France (kısa adıyla BnF), yani Fransa Ulusal Kütüphanesi, 27 Mart-13 Temmuz tarihleri arasında “Guy Debord, Un art de la guerre” (Guy Debord, Bir Savaş Sanatı) isimli sergiye ev sahipliği ediyor. Fransa Milli Kütüphanesi, Paris 13. Bölge’de, Seine Nehri kıyısında, açık halde ayağa dikilmiş dört kitabı sembolize eden yapı grubu. Serginin giriş ücreti ise, sadece 3 avro.

Kütüphanenin hikâyesine bakacak olursak, 1980’li yılların sonlarına doğru depolama ve arşivleme alanı sıkıntısı çeken Fransa Ulusal Kütüphanesi dönemin Cumhurbaşkanı François Mitterrand önderliğinde bir yeniden yapılanma sürecine girer. Kütüphanenin bir diğer adının François Mitterrand Kütüphanesi olmasının sebebi de bu. Louvre Piramidi’nin mimarı olarak da tanıdığımız I. M. Pei başkanlığında bir jüri heyeti oluşturulur ve yarışma sonucunda proje mimar Dominique Perrault’ya teslim edilir. Kütüphane 1998 yılında tüm birimleri işler halde halka açılır. Projenin 1996 yılında Mies Van der Rohe ödülünü aldığını da söylemeden geçmeyelim. Açık halde ayağa dikilmiş dört kitabı sembolize eden yapı bütünü 79 metre yüksekliğinde dört kuleden oluşuyor. Kuleler; Zaman, Yasalar, Sayılar ve Harfler şeklinde isimlendirilmiş. Bu dört kulenin orta alanı ise 12.000 m²’ lik bir bahçe.

 

 

 

İşte şimdi, yapıldığı dönemde özellikle devasa ölçeğiyle polemiklere neden olan Fransa Ulusal Kütüphanesi, 1952-1957 yıllarında Letrist Enternasyonal, ardından 1957-1972 yıllarında Sitüasyonist Enternasyonal hareketinin öncüsü, devrimci Marksist şair, yazar, sanatçı, film yapımcısı Guy Debord ve “silah arkadaşlarına” ithaf edilmiş bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi parkuru, Guy Debord ve arkadaşlarının, kapitalist ekonomik düzene direnişlerini cisimleştiren belgelerden oluşuyor. 2009 yılında trésor national (millî hazine) olarak resmî kayıtlara geçirilen afiş, fotoğraf, mektup ve eskiz defterlerinden oluşan Debord arşivleri, 2011 yılında Fransa Ulusal Kütüphanesi yazma eserler koleksiyonuna dahil edilmiş.

Sergi süresince kütüphanede ayrıca sitüasyonistlerin, yüksek hayat standartları ve tüketim toplumuna karşı durabilmek için öngördükleri dérive (sapma), détournement (saptırma) ve psikocoğrafya uygulamaları üzerine konferanslar düzenlenecek.

 

 

 

Serginin tanıtım filmi: 2’28

http://www.bnf.fr/fr/evenements_et_culture/expositions_videos/a.video_debord.html

Sergi kataloğu: 39 avro

 

Kaynaklar

http://www.bnf.fr

https://fr.wikipedia.org/wiki/Biblioth%C3%A8que_nationale_de_France

Sitüasyonist Enternasyonal, Altıkırkbeş, Ekim 2008

 

 

sitüasyonizm, Guy Debord