Centre Pompidou’da Grev

2/4/2017 / skopbülten

 

 

Center Pompidou personeli, geçtiğimiz yıl meclisten geçen ve önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesi beklenen bir iş kanununu protesto etmek amacıyla 27 Mart’tan beri grevde. Çalışanların statüsünde değişiklik öngören yasa yürürlüğe girdiği takdirde, büyük çoğunluğu sözleşmeli olarak çalışan müze personeli memur statüsüne geçecek. Normal şartlarda memur statüsü çalışanlar açısından daha avantajlı olduğu halde Pompidou örneğinde durum biraz farklı: Sözleşmeli olarak çalışan personel uzun soluklu mücadeleler sayesinde maaş artışlarının yanı sıra sosyal haklar kazanmayı başarmışlar. Yasa yürürlüğe girdiği takdirde, bu haklardan bazılarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalacaklar.

Pompidou çalışanlarının çoğunu temsil eden FNEC-FP-FO sendikası bir basın bildirisi yayınlayarak “geçmiş kazanımlarını kaybederek memur statüsüne geçtikleri takdirde bazı çalışanların %30’a varan maaş kesintileri yaşayacaklarını” ifade etti. FNEC-FP-FO bölge sekreteri Jérôme Lagavre, her zaman işçilerin memur statüsüne geçirilmesini savunduklarını ama bunun kazanılmış hakların ortadan kaldırılması için kullanılamayacağını söyledi. Lagavre sözlerine şöyle devam etti: “Kültür Bakanlığı ya kazanılmış hakların korunacağına dair garanti vermeli ya da mevcut sistem devam etmeli.” FNEC-FP; Pompidou’nun 1038 maaşlı çalışanından 300 ila 400’ünün grevde olduğunu ileri sürerken Müze yönetimi bu sayının 60 ile 100 arasında olduğunu iddia ediyor.

Her halükârda grev, müzenin olağan işleyişini sekteye uğratmış gibi duruyor. Müze, yaklaşık bir haftadır ziyaretçilere kapalı. Ayrıca, geçtiğimiz hafta içi gerçekleşmesi planlanan yıllık gala yemeği grev yüzünden son anda ertelendi. Her bir koltuğu 900 avro değerinde olan yemeğin Müze’ye toplamda 450.000 avro gelir getirmesi bekleniyordu. [AB]

 

Strike Forces Centre Pompidou to Close for Fourth Consecutive Day