Bush’un Sanatla Adını Aklama Girişimi Sonuçsuz Kalmaya Mahkûm

19/4/2017 / skopbülten

 

 

Milyonlarca insanın hayatını kana bulayan eski ABD Başkanı George W. Bush’un adını temize çıkarmaya yönelik son girişimi, Cesaret Portreleri: Bir Başkumandanın ABD’li Savaşçılara Saygı Duruşu başlıklı bir resim kitabı yayınlamak oldu. George W. Bush Başkanlık Merkezi’nin açıklamasına göre, kitap, eski Başkan’ın “şahsen tanıştığı ve 11 Eylül’den bu yana Millet’e onuruyla hizmet eden ABD askerlerinin” portrelerinden oluşuyor.

Bush’un bu son girişimi, New York Times yazarı Mimi Swartz’tan olumlu eleştiriler aldı. Yazısına “Art of Redemption”/Kefaret Sanatı başlığını veren Swarzt, Bush’un günahlarının kefaretini resimleriyle ödediğini ima ediyordu. Olayın ulvi boyutu bir yana, Bush’un “dünyevi eleştirmenlerinin sempatisini kazanmaya çalıştığına şüphe yok”. Fakat, eldeki veriler bunun çok da kolay olmayacağını gösteriyor.

Military Times’a göre, Irak ve Afganistan savaşlarında ölen ABD’li asker sayısı 6877. Yaralı sayısı ise kesin olarak bilinemiyor çünkü ABD Gazi İşleri Bakanlığı 2013’ten bu yana tedavi altındaki savaş malullerinin sayısı hakkında kamuya bilgi vermeyi reddediyor. Bilinen tek şey, 2012 Aralık’a kadar Irak ve Afganistan savaşlarında yaralanan 900.000 askerin tedavi gördüğü.

Bush ve şürekasının başlattığı savaşlar, başta Afganistan ve Irak olmak üzere bütün Ortadoğu’yu yıkıma sürükledi. “Sosyal Sorumluluk için Doktorlar’ın 2015 yılına ait tahminlerine göre, ABD’nin terörle mücadelesi sonucunda Afganistan, Pakistan ve Irak’ta en az 1 milyon 300 bin (muhtemelen 2 milyondan çok) insan hayatını kaybetti. Üç milyon Iraklı evini terk etmek zorunda kaldı ve 2,5 milyon Afgan Pakistan’da mülteci statüsünde yaşıyor.”

Cesaret Portreleri’nde, bu insanların adı bile geçmiyor. “Bush, imaj tazeleme girişimiyle, bu insanların varlıklarını ve yaşadıkları dünyayı unutturmaya çalışıyor.” Dahası, bizzat hayatlarını tehlikeye attığı ABD askerleri üzerinden prim yapmaya çalışıyor. Swartz gibi bazı eleştirmenler Bush’un sanat yoluyla ruhunu sağaltma girişimini olumlu bulabilir ama dünya, eski Başkan’ın kişisel gelişim hikâyesiyle ilgilenmiyor; suçlarının sorumluluğunu almasını bekliyor. [AB]

 

Kaynak:

M Neelika Jayawardene, “George W Bush Cannot Hide His Crimes Behind Paintings”, Al Jazeera, 13 Nisan 2017.