British Museum’da Korsan Gösteri: Ovidius, BP Sponsorluğuna Karşı

8/10/2017 / skopbülten

 

 

29 Eylül günü, British Museum’da, BP or not BP adlı eylem grubu tarafından petrol şirketinin sanat sponsorluğunu protesto amaçlı bir korsan gösteri düzenlendi.  

Royal Shakespeare Company’nin (RSC) sanat direktörü Greg Doran’ın Romalı şair Ovidius’un Shakespeare üzerindeki etkisi hakkında bir konuşma yapacağı gecede, üç aktör-eylemci sahneye çıkarak beş dakikalık bir performans gerçekleştirdi. Ovidius’un Dönüşümler adlı kitabından insanlığın yeraltı zenginlikleri karşısındaki açgözlülüğünü ve sel ve fırtınaların ölümcül gücünü anlatan pasajlar okuyan eylemciler, Greg Doran’ın konuşma saati gelince sahneyi terk etti.

BP lafı geçinceye kadar korsan bir gösteri seyretmekte olduklarını fark etmeyen izleyiciler, eylemcilere büyük destek verdi. İnternet sayfasından konu hakkında açıklama yapan BP or not BP grubu, “British Museum ve RSC’deki etkinliklere katılan izleyicilerin büyük bir çoğunluğunun, BP’nin marka çalışmasına karşı gerçekleştirdikleri müdahaleleri desteklediğini” belirtti. Aynı şekilde, British Museum çalışanlarının üçte ikisinin BP or not BP grubuyla hemfikir olduğunu ve giderek artan sayıda tiyatro oyuncusunun RSC ile BP arasındaki sponsorluk ilişkisine karşı olduğunu belirten eylemciler, söz konusu sanat kurumlarını “iklim ölümcül başkalaşımını tamamlamadan önce” BP’nin reklamını yapmaktan vazgeçmeye davet ettiler. [AB]   

 

https://bp-or-not-bp.org/2017/09/29/avid-audience-enjoys-ovid-protest/

 

 

 

sanat ve direniş, petrol ve sanat