BP ve Tate Müzesi Arasındaki Sponsorluk Anlaşması Sona Eriyor

14/3/2016 / skopbülten

 

 

Petrol devi BP, Tate Müzesi’yle olan sponsorluk anlaşmasını 2017 yılında sona erdireceklerini açıkladı. BP, kararda, sponsorluk anlaşmasının lağvedilmesini talep eden Liberate Tate ve Platform London gibi sanatçı kolektiflerinin protesto gösterilerinden ziyade “ticari kaygıların” etkili olduğu iddia etti. 1990’dan beri Tate Müzesi’nde gerçekleşen çeşitli sergi ve etkinlikleri destekleyen BP’nin eski genel müdürü John Browne 2009 yılından bu yana müzenin mütevelli heyeti başkanlığını yürütüyor.

BP ve Tate Müzesi’nden yapılan resmî açıklamalara rağmen, Liberate Tate üyeleri kararın senelerdir yürüttükleri eylemlerden kaynaklandığında ısrarcı. Artwash: Big Oil and the Arts başlıklı kitabın yazarı ve Liberate Tate üyesi Mel Evans konuyla ilgili Hyperallergic’e yaptığı açıklamada “[BP ve Tate’in] kararın protesto gösterilerinden kaynaklanmadığını açıklama gereği duymuş olmaları aksinin doğru olduğunu gösteriyor,” dedi. “Tate’in BP’den kurtulma kararı almasından büyük mutluluk duyduk”larını ifade eden bir başka Liberate Tate üyesi Yasmin de Silva ise “bundan otuz yıl önce durum sigara şirketlerinin aleyhine dönmüştü, şimdi aynı şey petrol endüstrisine oluyor” diye konuştu.

Geçtiğimiz Kasım ayında da Bilim Müzesi (Science Museum), Shell’le olan sponsorluk anlaşmalarını yenilemeyeceklerini açıklamıştı. Kararda, Shell’in Bilim Müzesi’nin iklim değişikliği ile ilgili düzenlediği programlara müdahale ettiğinin ortaya çıkması etkili olmuştu. Fakat, The Royal House Opera, British Museum ve National Portrait Gallery gibi halihazırda BP’den destek alan diğer sanat kurumları sponsorluk ilişkilerini sürdürmeye istekli olduklarını açıkladır. [AB]

 

Kaynaklar:

BP to end Tate sponsorship after 26 years

BP Will Cease Controversial Tate Sponsorship

Science Museum Ends Sponsorship Deal with Shell

 

Liberate Tate