Anarşistler Berlin'de Guggenheim Müzesi'nin BMW Sponsorluğundaki Projesini Engellediler

27/3/2012 / skopbülten

Berlin’de karşı-kültürün merkezi sayılan, çoğunlukla göçmenlerin ve genç nüfusun yaşadığı Kreuzberg semtinde düzenlenmesi planlanan “BMW Guggenheim Lab” adlı etkinlik, semtlerindeki kamusal alanların BMW tarafından işgal edilmesine izin vermeyeceklerini açıklayan anarşistlerin ve semt sakinlerinin girişimleri sonucu askıya alındı. 

Guggenheim Müzesi, “Lab” adlı projeyi geçtiğimiz yaz başlatmıştı. Web sitesindeki tanıtıma göre, “BMW Guggenheim Lab, altı yıl içinde dokuz dünya şehrini dolaşacak seyyar bir laboratuar. Şehircilik, mimarlık, sanat, tasarım, bilim, teknoloji, eğitim ve sürdürülebilirlik alanlarındaki uzmanlardan oluşan disiplinlerarası ve uluslararası bir ekibin yönettiği Lab, çağdaş kent hayatının sorunlarını ele alacak.”[1] Projenin ilk etkinliği Ağustos-Ekim ayları arasında New York’ta, şehrin Occupy Wall Street eylemleriyle çalkalanmakta olduğu bir zamanda düzenlenmiş, mutenalaştırma karşıtı bir grubun ‘ziyareti’ dışında protestoyla karşılanmamıştı. Berlin ayağının ise Mayıs-Haziran aylarında açık kalması ve ardından projenin Bombay'a taşınması planlanıyordu.[2]

Kreuzberg’de eylemciler “BMW Lab verhindern” (BMW Lab’i Engelle) başlığını taşıyan bir blog kurdular; bölgedeki “kentsel dönüşüm” girişimlerine ve emlak fiyatlarının artırılması yoluyla semtin dar gelirli sakinlerinin kovulması sürecine hizmet edeceğini açıkladıkları projeyi engelleme çağrısında bulundular (çağrı metninin çevirisi haberin aşağısında). Tabii projenin askıya alınmasında asıl etkili olan, anarşistler başta olmak üzere Kreuzberglilerin Lab’in inşa edilmesi halinde bu “özelleştirme operasyonuna” sabotajla karşılık vereceklerini duyurmalarıydı.

Kreuzberg, malum, Berlin’de anarşistlerden punk’lara, göçmenlerden alternatif kültür gruplarına kadar pek çok radikal otonom hareketin son derece etkili olduğu; uzun yıllara dayanan “işgal evleri” geleneğinin canlılığını koruduğu bir semt. 1960’lardan itibaren kiraların ucuz olmasından ötürü sanatçıların ve öğrencilerin rağbet ettiği bir yer olmasına rağmen, burada sanatçıların varlığı pek çok şehirdekinin aksine mutenalaşmaya hizmet etmiyor, Kreuzberg’i kamusallığın daha da kararlılıkla savunulduğu alternatif bir kültürün beşiği haline getiriyor. Son yıllarda emlak şirketlerinin semtin batısında hayata geçirdikleri kentsel dönüşüm projelerine karşı pek çok sabotaj eylemi yapıldı. Dolayısıyla, BMW Guggenheim Lab projesinin askıya alınmasında, sosyal paylaşım ağları üzerinden başlatılan girişimler kadar, Kreuzberg’in kararlı direniş geçmişinin de etkili olduğu muhakkak. Etkinliğin Berlin ayağının tamamen iptal edilip edilmediği ise henüz belli değil. [EG]

 

 

“İnşaat planlarınıza bizi katmadınız”.

 

“BMW Lab verhindern” Çağrı Metni:

Kreuzberg’de BMW-Guggenheim-Lab’i istemiyoruz!

Friedrichshain-Kreuzberg'de, Spree Nehri kıyısındaki "BMW-Guggenheim Lab" denilen yapının inşaatına önümüzdeki haftalarda başlanacak, 23 Mayıs'ta ise açılış yapılması planlanıyor. "Lab" denilen bu yapı, muhafazakâr BMW şirketinin kötü bir imaj tasarımı; mahallede oturanlar içinse kiraların daha da artması, arsanın fiilen özelleştirilmesi anlamına geliyor ve elbette orada yaşayanların hiçbir katılımı olmadan planlanıyor.

Bu projeyi reddediyoruz, BMW ve Guggenheim'ın bu projeden vazgeçmesini istiyoruz. Planlanan "Lab"i semtte oturanların çıkarları doğrultusunda engelleme yönündeki tüm çabaları destekliyoruz.

* Planlanan "Lab", BMW şirketi için katıksız bir imaj düzeltme çabasıdır. BMW’nin pazarlama şefi, Manager Magazin dergisinde şunları söylüyor: “Burada ilgili, kararlı bir kitle var; biz bu kitleye geleneksel pazarlamayla, alışılageldik iletişim kanallarıyla çok az ulaşabiliyoruz. Buradakilerin hiçbiri otomobil dergilerini okumuyor… Deneysel markalandırma stratejisini kullanarak, tamamen somut bir şekilde BMW Guggenheim Lab aracılığıyla, bugün belki BMW markasıyla henüz özel bir ilişkisi bulunmayanlara hitap etmek istiyoruz."

* BMW herhangi bir marka değildir; kötü bir geçmişi bulunan, muhafazakâr bir şirkettir. Ana sermayesinin büyük bir bölümü, Nazilerin iktidarında Yahudi sermayesinin aryanlaştırılmasına ve zorla çalıştırılanların sömürülmesine dayanıyor. BMW, siyasal partilerin büyük bağışçılarındandır; yardımlarının tamamı gerici-liberal partiler olan CDU, CSU ve FDP'ye gidiyor. BMW ayrıca, kapitalizmin en iyi ve mümkün olan yegâne toplum biçimi olduğu düşüncesini yaygınlaştırmak için farklı vakıflar üzerinden de çok fazla para harcıyor.

Şu sıralar BMW çeşitli sendikaların yoğun eleştirilerine maruz kalıyor, çünkü Almanya'da başka hiçbir otomobil karteli bu kadar çok sayıda düşük ücretli geçici işçi çalıştırmıyor.

* "Lab"in kurulması düşünülen Wrangel semtinde bu proje, yeni bir değer yükselmesi ve böylelikle kiraların yeniden artması anlamına geliyor. Wrangel semti daha şimdiden, Kreuzberg'de eski binaların bulunduğu diğer bölgeler gibi, kiraların yoğun bir şekilde artması ve buna paralel olarak bölgede yaşayan dar gelirli insanların bu mahallelerden uzaklaştırılmaları süreciyle karşı karşıya bulunuyor.

* "Lab", Cuvrystraße ile Schlesische Straße caddelerinin köşesinde bulunan, bugün halka açık olan ve çok yararlanılan arazinin kullanıma kapanması anlamına geliyor. Bu alan artık yalnızca "Lab"de bir programın bulunduğu günlerde kullanıma açık olacak. Program olmayan günlerde ve her akşam saat 22.00’den sonra alan kapatılacak, özel güvenlik güçleri ve polis alana girişi engelleyecek.

* Arsanın yeni sahibi olan emlak şirketi "Ritter Finest Real Estate" için bu proje, arsanın değerinin artması anlamına geliyor ve "Lab"den sonra burada planlanan aşırı lüks konut projesini hayata geçirme ve pazarlama şansını artırıyor. "Ritter Finest Real Estate" bu türden aşırı lüks konut projelerinde uzmanlaşmış bir şirket.

 

"BMW – Guggenheim Lab"i de, planlanan lüks konutları da istemiyoruz: Spree kıyısındaki Cuvrystraße arsası sonsuza dek herkese açık ve ücretsiz olmalı! BMW-Lab'i ve lüks inşaatı engelleyelim."

BMW – NEE! Wrangel semtinde kurulması planlanan "BMW-LAB"e karşı çıkan semt sakinleri.

Almanca’dan çeviren: Mustafa Tüzel

 

http://bmwlabverhindern.blogsport.de/2012/03/18/aufruf-bmw-guggenheim-lab-verhindern/#more-7

 

 Guggenheim Lab, kentsel dönüşüm, kent mücadeleleri, anarşizm