Yorumsuz...

31/10/2014 / skopbülten

SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Vasıf Kortun'un, ArtReview dergisinin "Power 100" listesine seçilmesi üzerine, SALT basın iletişimi bölümünün dağıttığı bülten

 

ArtReview, bu yıl güncel sanat dünyasında en etkili olan 100 ismi duyurdu. Listede 69. sırada yer alan SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Vasıf Kortun’un, Gezi Parkı protestoları sırasındaki yorumları ile geçen yılki İstanbul Bienali’ne sağladığı katkılara dikkat çekildi:

"Son dönemde dünya çapında bienal sayısında belirgin bir artışa vesile olan bienaliyle İstanbul, dünya güncel sanat haritasındaki kavşak konumunu gitgide pekiştiriyor: ciddi sanat galerilerine sık sık yenilerinin eklendiği şehirde kısa bir süre önce ikincisi düzenlenen Art International sanat fuarı da, Uzak Doğu’yla yapılan anlaşmalarla güç kazandı. Ancak, bu manzaranın Kortun’suz aynı olmayacağını belirtmek gerek. Küratör, yazar ve eğitmen Kortun, kâr amacı gütmeyen kültür kurumu SALT’ın Araştırma ve Programlar direktörü. Türkiye sanat dünyasının en çok başvurulan aracı isimlerinden biri olarak Kortun (bkz. Gezi Parkı protestoları sırasında olayların içinden yaptığı yorumlar ve sorunlu bir yıl geçiren İstanbul Bienali’ne sağladığı yapıcı katkılar), 2015’te Carolyn Christov-Bakargiev küratörlüğündeki İstanbul Bienali’yle daha da ilgi çekecek olan şehrin yapısal gelişimindeki tartışmasız önemini koruyor."

 

Carolyn Christov-Bakargiev, iktidar, güncel sanat