William Blake'in Yüzlerce Yeni Gravürü Bulundu

20/2/2013 / skopbülten

Manchester Üniversitesi’nden sanat tarihçisi ve Blake uzmanı Dr. Colin Trodd, bir grup öğrenciyle birlikte  yaklaşık iki yıldır üniversiteye ait The John Rylands Kütüphanesi’nde Blake’in bilinmeyen gravürlerini ortaya çıkarmaya çalışıyordu. Edward Young’ın elle renklendirilmiş illüstrasyonlara sahip Night Thoughts kitabı gibi Blake’in çalışmalarını içeren bazı kitaplar, kütüphanenin en kıymetli varlıklarından olagelmişti. Fakat milyonlarca kitap kaydına sahip kütüphanenin çalışanları bundan daha fazlasının bulunduğuna inanıyorlardı. Rylands koleksiyonunu dikkatlice taradıktan sonra, sanatçıya ait yüzlerce gravürle süslenmiş pek çok kitap olduğunu keşfettiklerinde yanılmadıklarını anladılar.

                  

 

Bu ay içinde düzenlenecek, Burning Bright: William Blake and Art of the Book adlı özel bir sergide, yeni ortaya çıkan bu eserlerin bir kısmı görülebilecek. Kütüphanenin arşiv uzmanlarından Stella Halkyard, “Blake, yaratıcı bir sanatçı olmanın yanında, pek çok alanda eser veren üretken bir gravürcüydü de. Öğrenciler keşfe çıkmadan önce, Whitworth Art Gallery’den David Morris’in eğitmenliğinde bu baskıları tespit edebilmek için özel bir kurs gördüler. Ve sonunda Blake’e ait pek çok ticari amaçla yapılmış gravürlerle süslenmiş kitaplara ulaşmayı başardılar,” diyor.

 

                 

 

18. ve 19. yüzyıllarda gravür sanatına, özellikle de ticari amaçla yapılanlara pek fazla değer verilmezdi. Ancak Blake çağının ötesinde eserler üreten oldukça etkili bir figürdü ve şiirleri okullarda okutulurdu. Ek olarak Halkyard, “Tek bir mekânda bu kadar çok Blake gravürü bulunması sık rastlanır bir şey değil. Üstelik bunlar o kadar farklı konularda ki, ne kadar büyük bir yetenek olduğunu bir kez daha anlamış olduk,” diyor.

8 Şubat ve 23 Haziran tarihleri arasında görülebilecek Burning Bright sergisinde William Blake, bir kitap sanatçısı olarak karşımıza çıkacak. Sergide, Vergilius’un Pastorals kitabı için yaptığı gravürler ve minyatür illüstrasyonlar gibi kütüphane arşivinde yeni keşfedilen baskıların dışında, Blake’in başyapıtı The Book of Job da yer alıyor. Ayrıca, incelikle renklendirilmiş ve Blake’in olağanüstü gravürleriyle süslenmiş olan Edward Young’ın Night Thoughts kitabının bir kopyasıyla birlikte, zamanında yok sayılmış pek çok ticari gravür de görülebilecek. [NÖ]

 

 

Haber Kaynağı:

http://www.library.manchester.ac.uk/aboutus/news/name-202953-en.htm

 

gravür, William Blake