Trump Halkın Mahkemesinde Yargılanıyor

9/7/2018 / skopbülten

  

ABD’de 2001 yılından beri faaliyet gösteren Indecline adlı gerilla sanatçı kolektifi, seçim kampanyasına başladığı günlerden beri Trump’ı hedef alan gerilla eylemler sahneliyor. 2016’da seçimler sırasında çeşitli şehirlere çıplak Trump heykelleri yerleştirmişlerdi. Eylül 2017’de, Virginia’da düzenlenecek beyaz milliyetçi bir yürüyüş öncesinde, bir parkın ağaçlarına Ku Klux Klan üyeleri gibi giydirilmiş palyaçolar asmışlardı. Geçen Ocak ayında ise, New Jersey’deki bir golf sahasına “Trump Mezarlığı” kurdular. Gece geç saatlerde, bir kablolu yayın şirketinin aracı süsü verilmiş bir minibüsle alana gelen sanatçılar, sahanın içine 6 adet mezar taşı dikip girişe “Trump Mezarlığı” tabelası astılar. Aldoux Huxley’in Brave New World (Cesur Yeni Dünya) kitabına atıfla “Grave New World” (Kasvetli Yeni Dünya/Mezar Yeni Dünya) adını verdikleri yerleştirmedeki mezar taşları, sanatçıların Trump’ın göreve gelmesinden sonra öldüğünü ilan ettikleri değerleri temsil ediyordu: Trump’ın 20 Ocak 2017 tarihli yemin töreninde ölen “Terbiye”; Trump’ın ABD’yi Paris İklim Anlaşması’ından çekme kararı almasıyla ölen “Son Kardan Adam”; ABD’ye çocuk yaşta kaçak olarak getirilmiş göçmenlere çalışma izni verilmesini sağlayan DACA kararının yürürlükten kaldırılmasıyla ölen “Geleceğimiz”, gibi. Mezarlığın kurulduğu alan, Trump’ın şirketine ait Trump Ulusal Golf Kulübü arazisi üzerinde bulunuyor.

 

 

  

Geçen Nisan ayında Indecline, “Truva Atı projesi” olarak niteledikleri bir eylem sahneledi. Manhattan’daki International Trump Hotel & Tower’ın üçüncü katında tuttukları bir odayı “Donald Trump”ın kapatıldığı bir hapishane hücresine dönüştürdüler. Odanın bir bölümündeki mobilya ve duvar kâğıtlarını kısa sürede değiştiren grup, hiçbir şeyden haberi olmayan otel görevlilerinin yardımıyla içeriye soktukları ekipmanlarla, odada parmaklıklarla çevrili bir bölme kurdu. İçeride ise, elleri kelepçelenmiş vaziyette, Trump’a tıpatıp benzeyen bir adam oturuyordu. Hücrenin duvarları Muhammed Ali, Leonard Peltier, Angela Davis, Hunter S. Thompson, Howard Zinn, Noam Chomsky, Erica Garner ve Edward Snowden’ın afişleriyle kaplıydı. “Halkın Hapishanesi” adını verdikleri yerleştirme, grubun aradığı birkaç basın görevlisinin ziyaretine açıldıktan sonra, geride iz bırakmadan kaldırıldı. Basına isim vermeden konuşan eylemcilerden biri, yaptıklarının “Trump’ı yargıda hesap vermeye zorlamayacağının” farkında olduklarını, ama bu tür eylem ve sanat eserlerinin birikerek Amerikalılara mücadele etme gücü vereceğine inandıklarını söylüyordu. “İlerde, Trump gibi bir adamın iktidarda olduğu yıllara dönüp baktığınızda, gelecek kuşakların mücadelesine katkıda bulunmak için sen ne yapıyordun diye kendinizi sorgulamak hoşunuza gitmeyecektir.”

 

 

  

Indecline, son gerilla eylemini 21 Haziran’da gerçekleştirdi: California’da bir otoyolda çöp toplama şirketi ilanının bulunduğu dev bir reklam panosundaki sloganı değiştirdiler. Değiştirilen slogan, ABD Göçmen ve Gümrük Muhafaza dairesinin (ICE) göçmen çocukları ailelerinden ayırma uygulamasına göndermede bulunuyordu. İlanda, Munch'ün Çığlık tablosundaki figürünkine benzer bir yüz ifadesiyle poz vermiş bir çocuğun fotoğrafının yanında "Çöpü Yok Ediyoruz" yazıyordu; grubun müdahalesinden sonra çocuğun fotoğrafının yanında "Çocukları Yok Ediyoruz" yazılıydı. 

Indecline grubu, 2000'lerin başında evsizlerin ve sokakları mesken tutan gençlerin şiddet dolu hayatlarından görüntülerin yer aldığı Bumfights belgesel dizisi nedeniyle eleştirilere de konu olmuş, grubun kurucularından Ryen McPherson tutuklanarak bir evsiz barınağında kamu hizmeti cezasına çarptırılmıştı.[1] [EG]

 

Kaynak: hyperallergic-indecline[1] Indecline grubunun  faaliyetlerine dair eleştirel bir yazı için bkz. https://blog.vandalog.com. Indecline'ın düzenlediği çok sayıda gerilla eylemin görüntüleri için bkz. this-is-indecline

sanat ve direniş