Trajediyi Sermayeye Tahvil Etmek: Tayland’da On İki Çocuğun Mahsur Kaldığı Mağara Turizm Merkezine Dönüştürülüyor

16/7/2018 / skopbülten

  

Taylandlı yetkililer, geçtiğimiz günlerde yanlarında antrenörleriyle birlikte 12 çocuğun iki haftadan uzun süre mahsur kaldığı mağaranın bulunduğu yeri müzeye dönüştürme kararı aldı. Girişimin öncülüğünü, kurtarma çalışmalarının başında bulunan ve bölgenin eski valisi olan Narongsak Osottanakorn yürütüyor.

Osottanakorn, konuyla ilgili yapılan basın toplantısında şöyle dedi: “Bölge, kurtarma çalışmalarının nasıl ilerlediğini gösteren canlı bir müzeye dönüştürülecek. İnteraktif bir veritabanı kuracağız. Burası Tayland’ın önemli turizm merkezlerinden biri olacak.”

Dünya kamuoyunu sarsan bir trajedinin sermayeye tahvil edilmesi yeni bir şey değil. Hükümetlerin bu tür yerleri müzeleştirdiği örneklere çok rastlanıyor; eleştirel literatürde buna “kara turizm” [dark tourism] veya “negatif kültür mirası” adı veriliyor. Tabii bunun en bilinen örneği, İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden sadece iki sene sonra müzeye dönüştürülen Auschwitz toplama kampıydı.

Tayland’da müze planlarının yanı sıra, bu olayı konu alan bir filmin de hazırlık aşamasında olduğu söyleniyor. ABD sinema endüstrisinden bazı temsilciler, kurtarma çalışmalarının son gününde koşulların film çekmeye uygun olup olmadığını görmek için bölgeye gelmiş. Kurtarma çalışmalarını konu alan bir film çekmeye talip en az iki şirket olduğu söyleniyor.

Müzenin yıl boyu açık mı olacağı, veya elde edilen gelirin nasıl kullanılacağı konusunda henüz bilgi yok. New York Times haberine göre, mağarada mahsur kalan çocuklardan bazıları, Myanmar’dan kaçmış devletsiz mültecilerdi. [DY]

Kaynak: https://hyperallergic.com/451305/museum-thai-cave-rescue/

çağdaş müzemani