Tate Müzeleri ile BP Arasındaki Gizli Anlaşma Açıklanıyor

30/12/2014 / skopbülten

Direnişçi sanatçılarla çevrecilerin istediği oldu: Tate müzeleri, BP ile arasındaki tartışmalı sponsorluk anlaşmasının kamuoyundan gizlediği ayrıntılarını ortaya dökmek zorunda kalacak. Protestoların artmasına neden olacağı ve başka şirketlerden para toplamasına sekte vuracağı gerekçesiyle Tate bilgi vermeyi şimdiye kadar reddediyordu. Tate’i haksız bulan mahkeme, müzelerin 1990-2006 yılları arasında şirketle yaptığı anlaşmaları 35 gün içinde açıklamasına karar verdi.

 

Liberate Tate adlı sanat kolektifinin 2011’de Tate Britain’da gerçekleştirdiği protesto

 

Başta Liberate Tate adlı sanat kolektifi olmak üzere, Platform, Art Not Oil, BP or Not BP gibi direnişçi gruplarla kişiler, özellikle 2010’da Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısının yarattığı çevre felaketinden sonra artan biçimde, petrol şirketlerinin de (tıpkı tütün, silah ve kumar şirketleri gibi) ellerini sanat kurumlarından çekmeleri için mücadele ediyor. BP gibi dünyada iklim, çevre, insan hakları ihlalleriyle bilinen büyük şirketler, kurumsal hayırseverlik ya da sanat hamiliği kisvesi altında, yaptıkları bağışlarla itibar kazanmaya çalışıyorlar. BP yalnızca Tate’e değil, British Museum, National Gallery ve Kraliyet Operası gibi Britanya’nın başka saygın sanat kurumlarına da ‘destek’ oluyor. Ancak Tate’in avukatının bile mahkemede teslim ettiği gibi, “eğer kendi çıkarına olduğunu düşünmese, BP tabii ki bu sponsorluk işine girişmezdi”. Nitekim Platform adlı sanat derneğinin sözcüsü Anna Galkina’ya göre BP’nin Tate’e katkısı muhtemelen müzelerin bütçesinin %0,5’inden fazla değil. Dolayısıyla, olmasa da olur. Gizlilik kamunun gerçek rakamları bilmesini engelleyerek, sanki BP’nin sponsorluğu vazgeçilmezmiş gibi bir izlenim yaratıyor. Mahkeme, “BP için sanat sponsorluğu toplumsal güvenilirliğini sürdürmenin ve markasının itibarını tamir etmenin yolu” diyen davacıların kanıtlarını meşru buldu. Öte yandan, Tate’in “BP ile arasındaki anlaşmaları açıklarsa, şirketin itibar yitireceği” yönündeki savunmasını reddetti; gizlilik kalkarsa “olası protestoların sağlığı ve güvenliği tehdit edebileceği” iddiasını da inandırıcı bulmadı.

Karar, petrol şirketlerinin sanat sponsorluğundan çekilmesi için mücadele eden direnişçilerin elini güçlendiriyor. [NAA]

 

tate reveal bp sponsorship

liberate tate girişimi petrol devi bp'nin himayesine karşı tate modern'daki turbine hall'u işgal etti

bp'nin toplumsal sorumsuzluğuna karşı protestolar devam ediyor

tate müzelerinde petrol sızıntısına devam

petrol değil sanat

 

Liberate Tate, petrol ve sanat