Suha Arın’ın “Eski Evler Eski Ustalar” Projesi Kapsamında Çekilen “Karlı Dağların Ardı” Belgeseli, MTV Film Tarafından Yayına Açıldı

4/3/2023 / skopbülten

Aşağıdaki açıklama, belgesel yönetmeni Suha Arın’ın yeğeni Evren Arın’ın 2 Mart 2023’te sosyal medya hesabında yaptığı duyurudan[1] alınmıştır. “Karlı Dağların Ardında” filmi, açıklamanın altında yer alıyor.

Suha Arın’ın kurduğu MTV Film Televizyon, 1985-1989 yılları arasında Türkiye’nin en kapsamlı film projelerinden birini gerçekleştirir. “Eski Evler Eski Ustalar” adlı bu projeyle, geleneksel mimarimiz ve onun hayatta kalan son ustaları birlikte belgelenir. On ayrı mimari bölgede, yüzyıllar boyunca yöreye özgü doğal malzemeyle geliştirilen ve kuşaktan kuşağa aktarılan yapı tekniklerini son ustalarının kendi yorgun sesleriyle belgeleyen bu film projesi, genel anlamda Türkiye’nin sivil mimari envanterini de çıkarır.

12 filmden oluşan “Eski Evler Eski Ustalar” belgesel dizisinin genel yönetmenliğini üstlenen Suha Arın, dizinin dört filmini de kendisi yönetir. Diğer sekiz filmde ise Hasan Özgen, Hakan Aytekin, Bilgin Adalı ve Cahit Seymen yönetmenlik yapar. Bu filmlerden biri olan “Karlı Dağların Ardı”, Doğu Akdeniz mimarisini Torosların ardında, Adana, Antakya, Kahramanmaraş il sınırları içindeki yerleşim birimlerinde belgeleyerek, ahşap ve taş işçiliğinin en güzel örneklerini o yörenin ustalarının dilinden anlatır. 1989 yapımı bu belgeselin yönetmeni, Suha Arın’ın önce öğrencisi ardından meslektaşı olan Hakan Aytekin’dir.

35 mm film materyali arşivimizde olan bu belgeseli henüz restore edemedik. Ama ideali beklemenin de gereği yok. Uzun yıllardır süregelen bir değişimle kaybedilen geleneksel mimarinin hatırlanmasına yardımcı olacağını umarak bant kopyasını yayınlıyoruz.

Evren Arın

"Karlı Dağların Ardı", Doğu Akdeniz bölgesinin eriyen kar gibi giderek kaybolan geleneksel mimarisini, en genci 63 yaşında olan Ermenek'li, Antakya'lı, Mut'lu, Tarsus'lu, Silifke'li, Kahramanmaraş'lı ve Adana'lı sekiz eski ustanın anlatımıyla belgeler... [filmin tanıtımından] 

 Suha Arın