Seyyar Bauhaus Okulu Yola Çıkıyor

10/1/2019 / skopbülten


Bauhaus karavanı, Dessau’daki Bauhaus Okulu’nun yanında. Fotoğraf: Mirko Mielke

 

Almanya’nın Dessau kentinde bulunan Bauhaus Okulu, Bauhaus’un tasarım felsefesini dünyaya yaymayı hedefleyen bir projede karavana dönüştürüldü. “SPINNING TRIANGLE” adını taşıyan proje kapsamında Bauhaus karavanı Dessau’dan Berlin’e, sonra Kinşasa’ya ve Hong Kong’a seyahat edecek. Projeye öncülük eden Savvy Contemporary kolektifi, Bauhaus tasarımlarını okulun Avrupa-merkezli bağlamı dışında da anlaşılır kılmayı ümit ediyor.

 

 

Karavanın yaratıcısı Van Bo Le-Mentzel. Fotoğraf: Mirko Mielke

 

Berlin’de yaşayan mimar Van Bo Le-Mentzel tarafından tasarlanan 15 metrelik “wohnmaschine” (yaşayan makine), Dessau Bauhaus binasının atölye kanadının minyatür bir kopyası. Yapının içinde, sergi ve atölye düzenlemeye uygun bir iç mekân, ayrıca Bauhaus tarihiyle ilgili kitapların bulunduğu küçük bir kütüphane var.

Karavan 22 Ocak tarihine kadar Dessau’da kaldıktan sonra, 24-27 Ocak tarihleri arasında, Bauhaus’un kuruluşunun 100. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen 100 Years Bauhaus etkinliği sırasında Berlin’de bulunacak. 4-12 Nisan tarihleri arasında ise Kongo’nun başkenti Kinşasa’da atölyelere ev sahipliği edecek. Kinşasa’daki atölyelere katılan beş temsilci, 22 Temmuz-18 Ağustos tarihlerinde Berlin’de Savvy Contemporary kolektifinin mekânında araştırmalarını sunacaklar. Ardından okul Hong Kong’daki Para Site adlı sanat mekânına taşınarak araştırmalarına devam edecek. [DY]

 

Kaynak: Zachary Small, Bauhaus Bus Embarks on World Tour to Explore a Global Legacy

Bauhaus