Sanatçılar Petrol Sermayesine Sırt Çeviriyor

30/9/2015 / skopbülten

 

 

Aralarında Caryl Churchill, Martin Rowson, Hans Haacke ve Royal Court Theatre’ın da bulunduğu yaklaşık 180 sanatçı ve sanat kuruluşu petrol şirketlerinden hiçbir zaman sponsorluk yardımı almayacaklarına dair yemin ettiler. “Fosil parası kullanılmamıştır” [fossil funds free] adını taşıyan imza kampanyası, Tate, British Museum, Royal Opera House ve National Portrait Gallery gibi saygın sanat kurumlarının BP’yle yaptıkları beş senelik sponsorluk anlaşmasını yenilememeleri talebiyle yürütülen uzun soluklu bir kampanyanın parçası. Kampanyaya imza atan sanatçılar, eserlerinde “fossil funds free” logosu kullanabilecekler.  

Kampanyayı yürüten Platform London grubundan Anna Galkina, “sanatçı ve organizasyonlardan petrol şirketlerinden yardım kabul etmemelerini, bu tür sponsorluk anlaşmaları içinde olan kişi veya kuruluşlarla çalıştıkları durumlarda ise meseleyi gündeme getirmelerini ve tartışmaya açmalarını” beklediklerini söyledi.  

BP sponsorluğuna karşı mücadele eden sanatçı ve eylemciler şirketin sponsorluk anlaşması çerçevesinde sanat kurumlarına sağladığı yardımın pek kayda değer bir miktar olmadığını (Tate özelinde bu rakam, müzenin toplam bütçesinin %0,5’ine denk geliyor) savunuyorlar. Kampanyanın imzacılarından ArtAdmin adlı kuruluşun direktörü Judith Knight “bütün sanat kurumlarını bu harekete katılmaya ve gezegenimizin geleceğini tehdit eden şirketlere itibar kazandırmaktan vazgeçmeye” çağırdıklarını ifade etti.

Meselenin etik boyutunu gözardı eden sanat kurumları ise ve BP ve Shell gibi şirketlerden aldıkları desteğin bütçelerinin önemli bir kısmını oluşturduğunda ısrarcılar. BP’yi “en iyi kurumsal ortakları” olarak tanımlayan British Museum’un müdürü Neil Macgregor, “British Museum’un halihazırda olduğu şey olmasında BP’nin çok büyük katkısı” olduğunu iddia etti. [AB]

 

Artists Pledge to Spurn Oil Company Cash

 

petrol ve sanat