Sanatçılar Paris’teki İklim Değişikliği Konferansını Posterlerle Protesto Ediyor

29/11/2015 / skopbülten

 

 

21. İklim Değişikliği Taraflar Konferansı (COP 21) öncesinde Paris sokakları sözde çevreci projelerle imaj tazelemeye çalışan çokuluslu şirketlerin yalanını ifşa eden posterlerle donatıldı. 82 sanatçı, Paris saldırılarının ardından ilan edilen eylem yasağını hiçe sayarak Parisli eylemcilerle işbirliği içerisinde Fransa’nın en büyük reklam şirketlerinden ve COP 21’in resmî sponsorlarından biri olan JCDecaux’ya ait 600 reklam panosunu işgal etti.

21. Taraflar Konferansı’nda sera gazı salınımını sınırlandıracak küresel bir anlaşmaya varılması bekleniyor. Oysa BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı’nın yapılmaya başlandığı 1995 senesinden bu yana dünya genelinde sera gazı salınımı %63 oranında arttı. Bu seneki konferans bir havaalanında gerçekleşecek; sponsorlar arasında iklim değişikliğinin baş müsebbipleri arasında bulunan havayolları, otomobil imalatçıları, enerji şirketleri ve bankalar var. Şirketlerin himayesi altında gerçekleşen iklim konferansları, gerçek çözümler üretmektense şirket çıkarlarının belirlediği çerçeve dahilinde kararlar veriyor.

Yeşile bürünerek imaj tazelemeye çalışan şirketlerin foyasını açığa çıkarmayı amaçlayan eylem, bir reklam-karşıtı hareket olan Brandalism (İngilizce “marka” ve “vandalizm” kelimelerinin bileşiminden oluşan bir sözcük) tarafından düzenlendi. Reklam bozgunculuğu [subvertising] yöntemini kullanan Brandalism, şirketlerin kamusal ve görsel alanı istilasına karşı eylemcileri ve sanatçıları biraraya getiriyor. [AB]

 

 

Sevgili Louvre Müzesi, Total & Eni sizi desteklediğinde siz de Total & Eni’yi desteklemiş olursunuz. İklim Kaosunu Destekleme. Petrol Devleri, elinizi kültürden çekin!


 

Kirli Kârınızı Aklamak için GreenWash [Yeşille Göz Boyama]

 

 

Başka bir konferans, hep aynı zırva

 

 

İklim Deneyimin Tadına Varın

 

 

İklim meselesini dert mi edindik? Tabii ki hayır. Biz bir havayolu şirketiyiz. AirFrance: Sorunun Bir Parçası

 

http://www.brandalism.org.uk

http://www.brandalism.org.uk/brandalism-cop21

sanat ve direniş, kültürel aktivizm