Roger Waters’dan, Instagram Reklamı İçin Pink Floyd Şarkısının Haklarını İsteyen Mark Zuckerberg’e Cevap: “Babayı Alırsın!”

17/6/2021 / skopbülten

Roger Waters, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın serbest bırakılması için düzenlenen etkinlikte, bir Pink Floyd klasiği olan “Another Brick in the Wall Part II” adlı şarkıyı kullanma izni karşılığında Facebook’un kendisine muazzam miktarda para önerdiğini söyledi (video altta). Waters, teklifin kendisine doğrudan Mark Zuckerberg tarafından iletildiğini, şarkının Instagram için çekilecek bir tanıtım filminde kullanılmak istendiğini söyledi:

 

Bu elimdeki, Instagram için çekilecek bir reklam filminde “Another Brick in the Wall 2” adlı şarkımı kullanmak için izin isteyen bir mektup. Mark Zuckerberg’ün bana yazdığı bir mektup bu… Bu sabah elime ulaştı. Bana acayip yüklü bir para teklif ediyor. Cevabım şu: Siktir git! Babayı alırsın!

Bundan bahsetmemin tek sebebi şu: Bu insanlar, böyle sinsi hamlelerle her şeyi ama her şeyi ellerine geçirmeye çalışıyorlar. Aramızda şu veya bu şekilde gücü olanlar, ki benim de en azından şarkılarımın yayınını denetlemek konusunda bir nebze de olsa gücüm var… bu boka alet olmayacağım, Zuckerberg.

[Şöyle diyor Zuckerberg:] “Bu projeyi değerlendirdiğiniz için teşekkür ederiz. Şarkıdaki ana fikrin günümüzde hâlâ geçerli ve gerekli olduğu kanısındayız, bu da eserlerinizin hiç eskimediğini gösteriyor.” Bunu söyleyip, sonra da Facebook ve Instagram’ı daha da büyük ve kudretli hale getirmek için şarkımı kullanmak istiyorlar ki, bu salonda bulunan herkesi sansürleyip Julian Assange’la ilgili haberlerin yayılmasına engel olmaya devam edebilsinler…

Son konserimde Zuckerberg başrolde olacak. Onu şeye oturtuyorum… ama yok, bunu anlatmamam lazım.

Benim anlamadığım, [kampüste kadınların oylandığı bir site kuran ve] “Bu hoşmuş, 5 üzerinden 4 verelim. Bu çirkin, 1 verelim” diyerek kariyerine başlayan bu yavşak nasıl oldu da bu kadar kudret sahibi oldu? Ama işte görüyoruz, kendisi dünyadaki en kudretli dangalaklardan biri. [DY]