Protestoların Ardından, Hollanda’daki İki Sanat Kurumu Petrol Devi Shell’le İlişkilerini Kesiyor

1/9/2018 / skopbülten

 

Hollanda’daki iki büyük sanat kurumu, Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi ile Lahey’deki Mauritshuis, petrol devi Shell’le uzun süredir devam eden sponsorluk anlaşmalarını nihayet sona erdirdi. Shell, anlaşmaların sona erdirilmesine “karşılıklı” mutabakatla karar verildiğini açıkladı. Şirket, Van Gogh Müzesi’ne 18 yıldır, Mauritshuis’e ise 6 yıldır sponsorluk yapıyordu.

Shell gibi fosil yakıt şirketlerinin sanat kurumlarına sponsor olmasına karşı çıkan Fossil Free Culture grubu, yakın dönemde Van Gogh Müzesi’nde çeşitli protesto eylemleri gerçekleştirmişti (bkz. Sanatçılar Van Gogh Müzesi’nin Petrol Şirketi Shell’le Sponsorluk Anlaşmasını Protesto Ediyor ve Van Gogh Müzesi’nde Petrol Şirketini Protesto Eden Eylemciler Tutuklandı).

İki kurumun yöneticilerinin de, Shell’le olan ilişkilerini sona erdirme kararlarında bu protestoların hiçbir etkisi olmadığını vurgulamaları dikkat çekiyor. Van Gogh Müzesi sözcüsü şöyle diyor: “Shell Teknoloji Merkezi ile Van Gogh Müzesi arasında 2000 yılında başlayan ortaklık tabiatıyla sona erdi, zira koleksiyondaki resimler üzerinde yürütülen araştırma tamamlandı.” Şirketle ilişiğini kesen Mauritshuis adına konuşan yetkili ise, Shell’in verdiği 3 milyon avroyla yenilenen “Shell Hollanda Kraliyet Kanadı”nın isminin 2020 yılında değiştirileceğini söyledi, ancak bunun petrol-karşıtı protestolarla ilgili olmayıp, tamamen sözleşme koşullarından kaynaklandığını vurguladı.[1] Yetki sahiplerinin protestolara kulak asmadığını ima eden ve Shell’i korumaya dikkat eden bu açıklamalara, Fossil Free Culture grubu twitter hesabından şöyle cevap verildi: “Van Gogh Müzesi sözcüsü anlaşmanın ‘tabiatıyla’ sona erdiğini söylüyor. Katılıyoruz! Bizce de fosil yakıtların kültür alanındaki zehirli etkisinin yok edilmesinden daha tabii bir şey olamaz.”  

Bu iki kurum dışında, Lahey kent konseyi de Shell’in düzenlediği “Generation Discover” festivaline bundan böyle kaynak vermeyeceğini açıkladı. Konsey 2016 yılında festivale 100 bin avro tutarında fon sağlamıştı. [EG]

 

www.artsprofessional.co.uksanat ve direniş, petrol ve sanat