On Beş Bin Avro Değerindeki “Maddesiz” Heykel

5/6/2021 / skopbülten

Sanatçı Salvatore Garau’nun “maddesiz” ya da “görünmez” heykeli Io Sono (Ben...im), Milano Art-Rite tarafından çıkarıldığı açık artırmada 15 bin avroya satıldı. Yapıt, alıcıya verilen orijinallik sertifikasından ibaret.

Arte Magazine’in “gerek kavram, gerek dil bakımından NFT sanatının ötesine geçen, günümüze dair kusursuz bir metafor” olarak nitelendirdiği yapıtın maddi bir varlığı yok, dolayısıyla herhangi bir imgesi de bulunmuyor. Dijital ortamda bile iz bırakmadığından, aynı zamanda “çevre dostu” oluşuyla dikkat çekiyor. Garau, NFT’nin yarattığı ekolojik kirliliği etik dışı bulduğunu zaten ifade ediyor.

Sanatçı, konuyla ilgili olarak özellikle sosyal medyada alevlenen tartışmalara anlam veremediğini; sözü edilen fiyatın “bazı NFT’lere ya da milyonlara satılan heykellere kıyasla önemsiz bir meblağ” olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Görünmez yapıtlarım, belki de saf şiir akışına dayalı düşünsel içerikten ibaret olmaları ve NFT’lerin tam ters yönünde gitmelerinden ötürü bu denli korku uyandırıyordur”. Garau’ya göre “hâlihazırda herhangi bir şey karşılığında satılan çok fazla ‘hiç’ var; ancak kimse bunun farkında değil”.

Sanatçının yedi adet görünmez heykelden oluşan serisinin üçüncü heykeli Afrodite Piange’nin (Afrodit Ağlıyor) açılışı, kısa süre önce New York Federal Hall binasının önünde gerçekleştirilmişti. Serinin diğer heykelleri de önümüzdeki günlerde dünyanın farklı kentlerinde boy göstermeye, daha doğrusu “göstermemeye” hazırlanıyor. [İpek Yeğinsü]

 

Afrodite Piange, New York Federal Hall binasının ‘önünde’

 

Kaynak: Arte Magazine