Offprint Paris 2011

13/12/2011 / skopbülten

Offprint Paris sanatçı kitabı fuarının ikincisi, bu kez Le Bal, My Premium Book, Neuflize Vie ortaklığında 10-13 kasım 2011 tarihleri arasında gerçekleşti.[1] Fuarın kurucusu Yannick Bouillis, aynı zamanda Amsterdam sanat/kitap fuarı kurucularından; bir küratör ve çağdaş fotoğraf üzerine dersler veriyor. 

Offprint Paris bu sene, Fransa, Hollanda ve Almanya ağırlıklı olmak üzere toplam 12 ülkeden 70 bağımsız yayınevini ağırladı. İki katlı bir lise olan fuar binasının sınıflarına dizilmiş masalarda, yayınevleri tüm yayınlarını, kimi zaman sanatçılarıyla birlikte izleyenlerle paylaştı. Fuar tarihinin bu sene 16. kez Grand Palais’da gerçekleşen Paris Photo 2011 ile çakışması vesilesiyle Jim Goldberg gibi ünlü fotoğrafçılar da imza dağıtmak üzere hazır bulundular. 

 

 

Fuarın ilgi çeken bir diğer yanı ise Yannick Bouillis moderatörlüğünde yayınevi kurucularıyla gerçekleşen sohbetlerdi. Bunlardan, “Yayıncı Olarak Sanatçı” (Artist as Publisher: Political and Aesthetical Meaning of Publishing Activism by Artists) konulu panelde, yayınevi sahipleri olan sanatçılar bağımsız yayınevlerini kurmaktaki  amaçlarını anlattılar. Birleştikleri noktalardan biri, tüm kararları kendilerinin almalarının ardında yatan, “özgürleştirici” (liberating) diye tanımladıkları his. Dizgisinden kâğıt seçimine, satışından dağıtımına kitap yapımının tüm sürecine dahil olan sanatçılar için bir diğer önemli husus da zamandan kazandıkları: yayınevlerine yaptıkları önerilerin –üstüne ödeyecekleri parayla– geri dönmesini beklemek yerine, dizginleri ele almak. Aslında bunu, hâkim olan yayıncılık anlayışına bir karşı çıkıştan çok, çağın getirdiği fırsatları kullanarak sanatçının işlerini göstereceği yeni bir mecra olarak heyecan verici bulduğunu söyleyen O Book Publisher sahibi Erica Overmeer dikkat çekiciydi. [ZK]