Londra’da, Rus Devrimi’nin 100. Yıldönümü Vesilesiyle Sergiler Açılacak

18/7/2016 / skopbülten

   

Sol: Kazimir Maleviç, Dynamic Suprematism Supremus, 1915 (tuval üzerine yağlıboya). Sağ: Vasili Kandinski, Mavi Tepe, 1917 (tuval üzerine yağlıboya).

 

Önümüzdeki yıl 1917 Rus Devrimi’nin 100. yıldönümü vesilesiyle Londra’da 20. yüzyıl başı Rus avangardının eserlerini biraraya getiren bir dizi sergi açılacak. Revolution: Russian Art 1917-32/Devrim: Rus Sanatı 1917-32 başlığını taşıyan ilk sergi, 11 Şubat-17 Nisan 2017’de Kraliyet Akademisi’nde görülebilecek. Sergide, Maleviç’in 30’dan fazla resmi ve “arkitekton” adını verdiği soyut blokları; Pavel Filonov ve Vladimir Tatlin gibi Devrim sonrasının önemli sanatçılarının eserleri yer alıyor. Eserler, Leningrad’daki (bugün St. Petersburg) Rus Devlet Müzesi’nde, eleştirmen Nikolai Punin’in düzenlediği 1932 tarihli Rus Federasyonu Sanatçıları sergisinde ilk defa toplu olarak gösterilmişti. Kraliyet Akademisi’nin basın bültenine göre, Maleviç’in eserleri, “1932’den beri ilk defa, sanatçının Leningrad sergisi için tasarladığı özgün asma düzenine birebir uyularak sergilenecek”. Rus sanatı uzmanı, serginin eş-küratörü Natalia Murray, sergi hakkında şöyle diyor: “1932 sergisi, 1917 Ekim Devrimi’nden 15 sene sonra Rusya’da gelişen bütün sanat hareketlerinin görülebileceği en önemli sergiydi [...] Başta Moskova’da açılması planlanmıştı, fakat Moskova’da 2000’e yakın eserin yer aldığı bu sergiye ev sahipliği edecek kadar büyük bir galeri olmadığı için, 100 salonu bulunan Leningrad Rus Müzesi’nde [gösterildi]”. Altı ay gibi kısa bir sürede sergiyi düzenleyen Nikolai Punin, daha sonra, Stalin döneminde tutuklanacaktı.

 

Kazimir Maleviç, Köylüler, ykl. 1930 (tuval üzerine yağlıboya)

 

Andrei Golubev, Kızıl Çıkrık, ykl. 1930 (basma)

 

Kraliyet Akademisi’nde, Rus Devlet Müzesi ile Moskova’daki Tretyakov Galerisi’nin desteğiyle açılacak sergi, 1932’deki bu büyük sergideki eserlerin yanı sıra, Eyzenşteyn’in filmlerine, propaganda afişlerine, ve sosyalist realizm de dahil olmak üzere o dönem Rusya’da gelişen farklı sanat hareketlerine de yer veriyor.

Ekim Devrimi’nin yıldönümü vesilesiyle açılacak bir diğer sergiye de Tate Modern ev sahipliği edecek. 8 Kasım 2017-18 Şubat 2018 tarihleri arasında görülecek Red Star Over Russia/Rusya Üzerinde Kızıl Yıldız sergisinde, Rus ve Sovyet sanatçılarının “1905’teki ilk devrimden 1953’te Stalin’in ölümüne kadar geçen elli yıllık zaman diliminde yarattıkları kendilerine özgü kimliğin” izi sürülüyor. Sergide, El-Lissitzki, Gustav Klutsis, Nina Vatolina gibi sanatçıların eserleri yer alacak. [EG]

 

http://theartnewspaper.com/news/museums/russian-art-show-at-the-royal-academy-recreates-revolutionary-1932-show/?utm_source=weekly_july15_2016&utm_medium=email&utm_campaign=email_weekly

https://www.royalacademy.org.uk/exhibition/revolution-russian-art

http://www.tate.org.uk/whats-on/tate-modern/exhibition/red-star-over-russia 

Rus avangardı