"Liberate Tate" Girişimi, Petrol Devi BP'nin Himayesine Karşı Tate Modern'daki Turbine Hall'u İşgal Etti

11/7/2012 / skopbülten

İngiltere’de Tate müzelerinin petrol devi BP’yle olan sponsorluk anlaşmasını sona erdirmesi talebiyle kurulan ve bu amaçla eylemler düzenleyen Liberate Tate girişimi, 7 Haziran günü Tate Modern’daki Turbine Hall’a [Türbin Dairesi] "kamuya armağan" olmak üzere bir rüzgâr türbin kanadı yerleştirdi. “The Gift” adıyla, bir sanat eseri olarak yerleştirilen kanat, Müze’nin güvenlik görevlilerince kaldırıldı.[1]

Liberate Tate eylemcilerinin Gift’le ilgili basın bültenlerinde şöyle deniyor: “Bir buçuk ton ağırlığındaki Gift, yüzlerce insanın katılımıyla, elle yapıldı ve bir zamanlar bu kenti gazla aydınlatmak için kullanılmış bir mekân olan Türbin Dairesi’ne yerleştirilmek üzere Londra’nın bir ucundan diğerine elde taşındı. Gift’in yolculuğu, bir ortak çalışma hikâyesine tanıklık ediyor ve fosil yakıtların kullanılmayacağı bir geleceğe işaret ediyor.”

 

 

 

Liberate Tate üyelerinden Sharon Palmer, tüm dünyada ağır çevre felaketlerine yol açan ve insan hakları ihlalleri yapan BP’nin 20 yıldan uzun süredir Tate müzelerini “kurumsal hayırseverlik” imajı yaratmak için kullandığını belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Liberate Tate, bu sanat eserini, yenilenebilir enerjiyi temsil eden bir sembol olarak yarattı; Tate’in, iklim değişikliğinin yarattığı felaketler konusunda duyarlı bir tutum alarak BP’yle ilişkisini kesmesini talep ediyoruz.”

Grup ayrıca, Tate Müzesi yöneticisi Nicholas Serrota’ya resmî bir dilekçeyle başvurarak, eserin “ulusa armağan” statüsüyle sunulmasını talep etti. Yani Müze’nin, resmî işlemleri devreye sokarak eserin daimi koleksiyonuna dahil edilip edilmeyeceğine karar vermesi gerekiyor.

BP, Britanya’da National Gallery ve Kraliyet Operası dahil kültür ve sanat kurumlarına yılda 1 milyon sterlinden fazla para veriyor. Şirketin sanat kurumlarıyla sponsorluk anlaşmaları 2010’daki Meksika Körfezi sızıntısının ardından yoğun olarak protesto ediliyor. [EG]

 

http://liberatetate.wordpress.com/author/liberatetate/

 [1] Liberate Tate ve benzeri grupların bu yöndeki eylemleri için e-skop bültende “BP ve Sanat” etiketli haberlere bakınız.

Liberate Tate, petrol ve sanat