İşlerinden Atılan Maden İşçilerinden, Sanatçılara Çağrı

14/12/2022 / skopbülten

 

Eczacıbaşı Holding’in Balıkesir Balya’daki maden şirketi ESAN’ın taşeron şirketinin, sendikaya üye olan 243 maden işçisini işten atması üzerine, Bağımsız Maden İş Sendikası işçilerin işe iadesi ve sendika haklarının tanınması talebiyle direniş başlattı. Sendika, taleplerinin karşılanmaması halinde Eczacıbaşı Holding’in sponsor olduğu kültür-sanat kurumları önünde gerçekleştireceği protesto eylemlerine destek vermeleri için tüm kültür-sanat çalışanlarına çağrı yapıyor. İşçiler, çözüm üretilmediği takdirde 15 Aralık Perşembe sabahı Eczacıbaşı Holding, 16 Aralık Cuma sabahı İstanbul Modern, 17 Aralık Cumartesi sabahı İKSV, 18 Aralık sabahı Bülent Eczacıbaşı’nın evi önünde eylem yapacaklar.

Sendikanın çağrısına destek olmak üzere imza kampanyası başlatan kültür-sanat çalışanlarının 13 Aralık’ta yayınladıkları basın açıklaması şöyle:

 

Eczacıbaşı Topluluğu’na;

Sanat ve kültür sektörü çalışanları, sanat emekçileri, sanatçılar, sinemacılar, tiyatrocular, müzisyenler, sanatseverler ve izleyiciler olarak, “Ya saygın bir uzlaşma ya da tavizsiz direniş!” sloganıyla hak arayan maden işçilerinin çağrısını duyduk ve direnişlerinin yanındayız.

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’ndan (İKSV) İstanbul Modern’e, Eczacıbaşı Topluluğu’nun ve ailesinin sanat alanındaki kaçınılmaz mevcudiyeti herkesin malumu. Eczacıbaşı Topluluğu’na, kültür-sanat alanında sarf ettikleri özgürlük ve demokrasi yanlısı sözlerinin bağlayıcı olduğunu hatırlatmak isteriz. Sizleri, bu sözlerle uyumlu eylemler gerçekleştirmeye, kültür-sanat alanında etkin olmanızı sağlayan kaynakların, en alt kademeden en üst kademeye tüm çalışanlarınızdan geldiğini hatırlatarak sanatsever, koleksiyoner, hayırsever ve bağışçı olmanızın maddi temellerini sağlayan işçilerin hakkını teslim etmeye çağırıyor; doğrudan Eczacıbaşı Topluluğu’na bağlı olan ESAN Eczacıbaşı’nın hak aradığı için işten çıkardığı işçileri geri almasını ve işçilerin yasal hakkı olan sendikalaşma hakkının tanınmasını talep ediyoruz.

* 15 Aralık Perşembe (saat 01:23) güncelleme: “15 Aralık Perşembe (bugün) Eczacıbaşı Holding önünde gerçekleştireceğimiz eylem, Eczacıbaşı Holding temsilcileri ile çözüme dönük bir müzakere sürecinin oluşması nedeniyle ertelenmiştir. Gelişmeler paylaşılmaya devam edilecektir.” Bağımsız Maden İş sendikası. 

  


bagimsizmadenis