İklim Değişikliği Müzeleri de Vuruyor

28/9/2021 / skopbülten


Elizabeth Nehri kıyısındaki Chrysler Müzesi, Virginia.

 

Artnet’in haberine göre, iklim değişikliği müzeleri de ciddi biçimde tehdit ediyor. Birleşmiş Milletler’in konuyla ilgili güncel raporu, küresel karbon emisyonu şu andan itibaren tümüyle kesilse bile denizlerin yükselmeyi sürdüreceğini söylüyor. Öyle ki, bazı ada ülkeleri önümüzdeki on yıl ve sonrasında tamamen yok olma tehlikesiyle karşı karşıya.

Sel, kasırga gibi doğal afetleri sık sık yaşayan ve kültür kurumlarının büyük bölümü deniz kıyısına yakın bölgelerde bulunan ABD’de birçok müze, mevcut bulgular karşısında ciddi olduğu kadar yüksek maliyetli önlemler almaya bir süredir devam ediyor. Örneğin Sandy Kasırgası sırasında Hudson Nehri’nin de etkisiyle bodrum katı hasar gören Whitney Müzesi, 25 cm kalınlığında alüminyumdan bent kapakları yaptırmak üzere harekete geçti. Proje, başka bazı önlemlerle birlikte kuruma 40 milyon dolara mal olacak.

Daha küçük ölçekli müzelerden olan Miami’deki Vizcaya Müzesi ve Bahçeleri ise bodrum katındaki kafeterya ve hediye dükkânını sudan korumak amacıyla akvaryum camı ve denizaltı kapıları inşa ettiriyor. Ayrıca “tiger dam” diye anılan ve sel durumunda suyla dolarak kum torbası gibi işlev gören devasa bariyer tüpleri afet anında devreye sokmak üzere hazır bekletiyor. Norfolk’taki Chrysler Müzesi de etrafındaki yolları yükseltmek ve komşu binaların bazılarını tampon bölge yaratmak için satın almak gibi radikal önlemler planlayan kurumlardan.

Deniz kıyısına uzak olup çok yüksek sel riski taşıyan bölgelerdeki müzeler de benzer zorluklarla mücadele ediyor. Örneğin Sacramento’daki Crocker Sanat Müzesi, çareyi koleksiyonlarını ikinci ve üçüncü katlara taşımakta ve bina dışındaki depolarını sel riski bulunmayan bir alana kurmakta bulmuş.

Kimi müzeler için ise şimdiden çok geç. Portsmouth, New Hampshire’daki Strawbery Banke Müzesi’nin bazı tarihî binaları, düzenli olarak met-cezire bağlı su baskınına uğruyor. Tuzlu su, 1600’lerden kalma binaların tuğlalarını kelimenin tam anlamıyla öğütüyor. Müze, koruma önlemlerini hayata geçirebilmek amacıyla yarım milyon dolarlık bir bağış kampanyası yürütüyor. [İpek Yeğinsü]

 

Kaynak: news.artnet.com