Hz. Muhammed Karikatürünün En Ateşli Karşıtlarından Ahmed Akkari Pişman Olduğunu Açıkladı

13/8/2013 / skopbülten

Ahmed Akkari

 

Lübnan doğumlu Danimarka vatandaşı Ahmed Akkari, Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard’ın Hz. Muhammed’i başında bomba şeklinde bir sarıkla betimleyen karikatürünün 2005 yılında Jyllands-Posten gazetesinde yayınlanmasına en şiddetli tepkiyi verenlerden olmuştu. Akkari bundan yedi yıl önce İslam dünyasına yaptığı yolculuğunda, gerek önde gelen Müslüman liderlerle görüşerek gerek İslami gruplarla temaslarda bulunarak bu karikatürün yayınlanmasına ve çizerine karşı zaten çok büyük olan tepkileri daha da kızıştıran bir tutum sergilemişti. Bu yolculuktan sonra çığrından çıkan tartışmalar uluslararası bir krize neden olmuştu. Kaygılarını görmezden gelmekle suçladıkları Danimarka’ya karşı Akkari ve sözcüsü olduğu bir grup imamın, Suriye, İran, Afganistan ve Lübnan’da katıldıkları protestolarda onlarca kişi ölmüş ve Danimarka elçiliklerine saldırılar gerçekleşmişti. Ancak geçtiğimiz günlerde Huffington Post’ta yer alan habere göre Akkari tüm bu olanlardan pişmanlık duyduğunu ve Jyllands-Posten gazetesinin de o dönemde karikatürü yayınlama hakkı olduğunu dile getirerek yeniden gündeme gelmiş durumda.

Associated Press’e yaptığı açıklamada, “Geçmişte yaptığım bu yolculukla ilgili bugün ne düşündüğümü açıklamak istiyorum: Çok yanlıştı. O zamanlar İslami düşünce yapısı beni öylesine etkisi altına almıştı ki büyük resmi göremiyordum. Bunun inancım adına, İslam adına bir savaş olduğuna inanmıştım,” diyen Akkari, hâlâ Müslüman olduğunu ancak 2007’de Lübnan’a yaptığı yolculuktan ve orada İslamcı liderlerle tanıştıktan sonra köktendinci inançlarını sorgulamaya başladığını; son derece baskıcı bir anlayışla karşı karşıya olduğunu anladığında nasıl büyük bir şok yaşadığını da sözlerine ekliyor. Bu ziyaretten bir yıl sonra Grönland’a yerleşen ve burada iki yıl boyunca bir okulda öğretmenlik yapan Akkari bu dönemde okumak ve yazmak için ve elbette düşünmek için bol bol zamanı olduğunu ve artık bu tarz çizimlerin basılmasında bir sakınca görmediğini söylüyor. Hatta geçtiğimiz hafta, söz konusu karikatür nedeniyle pek çok kez ölüm tehdidi alan ve radikallerin saldırılarına maruz kalan Kurt Westergaard’tan bizzat özür bile dilemiş.

 

                                                            Kurt Westergaard

 

Westergaard ise bu özrün ardından Akkari için şu yorumda bulunmuş: “Önceden bir İslamcı olan fakat şimdi toplumumuzun değerlerini özümsemiş bir hümanistti benim tanıştığım adam. Bence söylediklerinde gayet samimi ve inandırıcı.” [NÖ, Silent Lotus]

 

Kaynak:

http://www.huffingtonpost.com/2013/08/10/Ahmed-akkari-danish-cartoon-_n_3736359.html