Guggenheim ve British Museum, Abu Dhabi’deki Projeleri Konusunda İnsan Hakları Örgütleriyle Görüşmeyi Reddediyor

4/7/2016 / skopbülten

Abu Dhabi Louvre inşaatı, ykl. bir yıl önce

 

Abu Dhabi’nin Saadiyet Adası’nda süren müze inşaatlarındaki ağır çalışma koşullarına ilişkin pek çok rapor yayınlansa da, burada şubeleri açılacak Batılı kurumlar insan hakları örgütleriyle bu konuda görüşmeyi reddediyor. Guggenheim, British Museum ve Louvre yönetimleri, İnsan Hakları İzleme Örgütü ile Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun inşaatlardaki insan hakları ihlalleri hakkında görüşme taleplerine cevap vermiyor.  

Geçtiğimiz Nisan ayında Guggenheim Müzesi yetkilileri, Abu Dhabi şubesinin inşaatında çalışan işçilerin yaşam ve çalışma koşulları hakkında Gulf Labor Coalition [Körfez Emeği Koalisyonu] ile yürüttüğü müzakereleri tek taraflı olarak sona erdirmişti. İnsan hakları örgütlerinin görüşme taleplerine verilen son cevapta ise, Müze’nin “kaynaklarını daha etkili şekilde kullanmak” için çalışmalarını Abu Dhabi’deki ana ortağı Turizm Geliştirme ve Yatırım Şirketi’yle yürüteceği belirtiliyor; insan hakları örgütleriyle diyaloğu sürdürmekten söz edilmiyor.

Saadiyet Adası’nda inşaatı süren Zayed Ulusal Müzesi’nin ortaklarından olan British Museum yönetimi de, iki örgütün görüşme talebine cevaben yazdığı mektupta, çalışma koşulları konusunda yapılan iyileştirmelerden söz ederek “koşulları denetlemeye” devam edeceklerini belirtiyor, görüşmeden söz etmiyor. Abu Dhabi’deki şubesinin inşaatı devam eden Louvre Müzesi yönetimi ise, görüşme taleplerine henüz hiçbir yanıt vermedi. [EG]

Kaynak: hyperallergic.com