Guggenheim Müzesi’nde 1 Mayıs Eylemi

3/5/2015 / skopbülten

 

 

Guggenheim Müzesi, Abu Dhabi Guggenheim’ın inşaatında çalışan işçilerin maruz kaldığı insanlıkdışı muamele sebebiyle 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda bir kez daha gösterilere sahne oldu. Aralarında G.U.L.F (Gulf Ultra Luxury Faction / Körfez Aşırı Lüks Fraksiyonu) üyelerinin de bulunduğu bir grup eylemci ve sanatçı öğle saatlerinde  Guggenheim’ı işgal ederek müzenin ortasındaki atriyumda, üzerinde taleplerinin yazılı olduğu bir paraşüt açtılar. İlk ve acil taleplerinin Abu Dhabi Guggenheim inşaatındaki çalışma koşullarını tartışmak üzere müzenin mütevelli heyeti üyelerinden biriyle görüşmek olduğunu belirten eylemciler diğer taleplerini halk mikrofonuyla[1] müze çalışanlarına ve ziyaretçilere duyurdular.

Aynı sırada, üst katlara çıkan bir grup eylemci, müzede sürmekte olan On Kawara retrospektifine ithafen sanatçının “gün tabloları”ndan esinlenerek hazırladıkları broşürleri müzenin ortasındaki boşluğa attı. Broşürlerin arkasında eylemcilerin talepleri yazılıydı: “Abu Dhabi Guggenheim’ın inşaatında çalışan işçilere asgari geçim ücreti ödensin”; “Borçların İptali: İşçilerin sözleşme sahiplerine olan borçlarını iptal etmek için bir fon oluşturulsun”; “İşçilerin örgütlenme hakkı tanınsın.”

Eylemciler saatler boyunca müzedeki işgali sürdürdükleri halde mütevelli heyetinden kimseyle görüştürülmediler. Onun yerine altı kişilik bir polis ekibi müzeye gelerek yeni eylemcilerin aralarına katılmaması koşuluyla müzede kalmalarına izin verileceğini söyledi. Belirli bir saatten sonra içeriye ziyaretçi kabul etmeyen müze yönetimi yaklaşık 14:30’da müzeyi tatil ettiğini duyurdu.

İşgal süresince On Kawara’nın One Million Years adlı çalışmasından parçalar okuyan ve eylem planlarını tartışan göstericilere destek vermek amacıyla pek çok kişi müzenin dışında toplandı. Eylemciler 17:30 civarında kamuoyuna bir duyuru yaparak işgali sonlandırdılar:

Bugün, müzenin içini ve dışını, bedenlerimizle ve seslerimizle işgal ettik. Guggenheim’ın yöneticileri onları eleştirenlerle yüzleşmektense müzeyi tatil etmeyi tercih etti. Oysa biz müzenin kapanmasını istemiyorduk – Mütevelli Heyeti’yle görüşme talebiyle buraya geldik ve umarız bu talebimiz en kısa sürede karşılanır.

Bugün 1 Mayıs Dünya İşçi Bayramı. Örgütlenme hakları tanınmayan Abu Dhabi’deki işçiler greve gitmeye kalkıştıklarında tutuklanabiliyor, dayak yiyebiliyor ya da sınır dışı edilebiliyorlar. Taleplerimizi tekrar ediyoruz. Abu Dhabi’deki işçiler adına asgari geçim ücreti, borç iptali ve örgütlenme hakkı talep ediyoruz.

1 Mayıs’ta bu eylemi gerçekleştirerek dünyadaki tüm işçilerin mücadeleleriyle dayanışma içinde olduğumuzu ortaya koyuyoruz. Bu müzede çalışan ve saatte 11 dolar kazanan güvenlik görevlileri ve saatte 9 dolar kazanan –ki bu ücret asgari geçim ücretinin altındadır– temizlik görevlileriyle de aynı şekilde dayanışma içindeyiz.

İşgal süresince bize destek veren SASI’ya (Güney Asyalılar Dayanışma İnisiyatifi), DRUM’a  (Güney Asyalılar Ayağa Kalkıyor ve Harekete Geçiyor), Taksi Şoförleri Birliği’ne, Guerilla Girls’e, Mahina Movement’a ve Güney Asyalı dostlarımıza teşekkür ederiz.

Bu işgal 52 haftalık eylem maratonunun bir parçasıdır. Müzenin, kamuya ve eleştiriye tahammülsüzlüğü hareketimize ancak güç katar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

May Day Occupation at Guggenheim Closes Museum[1] İşgal ettikleri meydanların ve parkların elektriği kesildiği için mikrofon kullanamayan Occupy eylemcileri tarafından devreye sokulan “halk mikrofonu”, dinleyicilerin, konuşmacının sözlerini tekrar etmek suretiyle tüm bir meydana yaymasıyla çalışır. 

Gulf Labor, sanat ve direniş