Google ve Amazon Çalışanlarından Çağrı: Apartheid’a Teknoloji Tedarik Etmeyin!

11/4/2024 / skopbülten

 

 

Mart ayı başında Google’ın İsrail bölge müdürü Barak Regev, Manhattan’da İsrail’in teknoloji sanayisini tanıtan bir konferans verirken dinleyicilerden biri ayağa kalkarak Regev’in konuşmasını kesti: “Ben bir Google Cloud yazılım mühendisiyim ve soykırıma, apartheid’a ya da yurttaşların gözetlenmesine güç kaynağı olan teknolojileri inşa etmeyi reddediyorum. Apartheid’a teknoloji tedarikine hayır!”

Yirmi üç yaşındaki Google çalışanı mühendis Eddie Hatfield, izleyiciler tarafından yuhalandı ve alelacele salondan çıkarıldı. Kısa bir aranın ardından konuşmasına devam eden Regev, protesto eylemi üzerine şunları söyledi: “Demokratik değerleri temsil eden bir şirkette çalışmanın ayrıcalıklarından biri de farklı görüşlere alan açılması...” Google, konferanstan üç gün sonra Hatfield’ı işten çıkardı.

Google ve Amazon çalışanları tarafından kurulan ve giderek büyüyen No Tech for Apartheid (Apartheid’a Teknoloji Tedarikine Hayır!) adlı hareket, iki şirketin İsrail’le imzaladığı 1,2 milyar dolarlık “Project Nimbus” anlaşmasının iptal edilmesi çağrısında bulunuyor. İşten çıkarılan Eddie Hatfield da bu grubun üyeleri arasında. Nihai hedef projenin iptal edilmesi olsa da, halkın projenin karanlıkta kalan detayları konusunda bilgilendirilmesini de talep ediyorlar.

2021 yılında ilan edilen anlaşma, Google ve Amazon şirketlerinin İsrail hükümetine ve ordusuna Yapay Zekâ ve bulut hizmetleri tedarik etmesini öngörüyor. 2022 yılında Intercept’te yayınlanan bir habere göre Google’ın Bulut sistemi üzerinden İsrail’e sunduğu hizmetler arasında Yapay Zekâ destekli yüz tanıma, otomatik görüntü sınıflandırması ve nesne izleme gibi özellikler bulunuyor. Ancak Google ve Amazon da, İsrail hükümeti de anlaşmanın detayları hakkında neredeyse hiçbir bilgi vermiyor. [DY]

Kaynak: Billy Perrigo, Exclusive: Google Workers Revolt Over $1.2 Billion Contract With Israel.

No Tech for Apartheid bildirisi: https://www.notechforapartheid.com/#big-tech