Gazze’yle Öğrenci Dayanışması Büyürken, Protesto Edilen Alman Diplomat Filistin Müzesi’nden Kovuldu

30/4/2024 / skopbülten

Almanya’nın Filistin Yönetimi Büyükelçisi Oliver Owcza, ülkesinin İsrail devletine desteği nedeniyle, 30 Nisan Salı günü Ramallah yakınındaki Filistin Ulusal Müzesi ziyareti sırasında Birzeit Üniversitesi öğrencileri tarafından protesto edilerek alandan kovuldu. Almanya halen İsrail’in Filistinlilere yönelik sürdürdüğü saldırıların en kararlı destekçilerinden biri ve Tel Aviv’in en büyük silah tedarikçisi.

Alman diplomat, olay üzerine sosyal medya hesabından şu mesajı yazdı: “Barışçıl protesto ve diyalog her zaman önemlidir. Avrupa Birliği heyet başkanlarının Birzeit Ulusal Müzesi’ndeki toplantısının uygunsuz bir şekilde aksatılmasından ötürü üzüntü duyuyoruz. Ancak Filistinli paydaşlarımızla yapıcı bir işbirliği içinde çalışmaya devam edeceğiz.”

Filistin Ulusal Müzesi’nin yer aldığı Birzeit Üniversitesi öğrencileri ve çalışanları, İsrail’in Gazze ve Batı Şeria’da Filistinlilere yönelik katliam ve saldırılarını sona erdirmesi ve bugüne dek işlediği suçların hesabını vermesi için tüm dünyada süren öğrenci eylemlerini desteklemek üzere Pazartesi günü bir yürüyüş düzenlemişti. Birzeit Üniversitesi Çalışanları Sendikası’nın yayınladığı bir bildiride şöyle deniyor: “Dünyanın dört bir yanında, haklı mücadelemize destek olanları gaddarca susturmak ve baskı altına almak için sürdürülen faşist seferberliğin sonuçlarına tanıklık ediyoruz. Filistin’de özgürlük mücadelesi, bugün eğitim kurumlarında öğrenciler öncülüğünde sürdürülen küresel bir İntifada olmuştur.”

 

Columbia Üniversitesi Gazze Dayanışma Kampı üyeleri 30 Nisan günü üniversitenin Hamilton Salonu’nu işgal edip ele geçirdi; salona, İsrail ordusu tarafından katledilen altı yaşındaki Hind Recep’in adı verildi.[1]

 

Gazze’deki öğrenci hareketleri de, 25 Nisan’da yayınladıkları ortak bildiride, Amerikan üniversitelerinin kampüslerinde Filistin halkıyla dayanışan öğrencilerin eylemleri hakkında açıklama yaptı:

 

Biz Gazzeli öğrenciler, Columbia, Yale, New York, Rutgers ve Michigan üniversiteleri başta olmak üzere ABD’nin dört bir yanında Gazze’yle dayanışmak ve halkımıza yönelik Siyonist-ABD soykırımına son verilmesini talep etmek için ayağa kalkan onlarca üniversiteyi selamlıyoruz. Bizler işgalin bombardımanı altında Nazi soykırımına direnirken, şehit düşen arkadaşlarımızın ve hocalarımızın yasını tutarken, polis şiddetini, tutuklanmayı, yurtlarından ve okullarından atılmayı göze alarak bizimle dayanışan; üniversitelerinin Siyonist-ABD soykırımıyla suç ortaklığına son vermesini ve işgali destekleyip silahlandıran savaş zenginleriyle ilişiğini kesmesini talep eden tüm öğrencilere selam olsun.

[...]

Bugün Amerikan üniversitelerinden gelen video ve fotoğrafları görmek, hem kendi öğrenci mücadelemizin tarihini, hem de Vietnam’dan Filistin’e emperyalizmin saldırılarına kafa tutarak Avrupa ve ABD’nin çehresini değiştirmiş 1968 ayaklanmalarını hatırlatıyor bize. Şimdi, 2024’te, öğrenci hareketi bir kez daha yolu gösteriyor.

Biz Gazze’dekiler, sizi görüyor ve selamlıyoruz. Eylemleriniz ve kararlılığınız, bilhassa imparatorluğun merkezi ABD’de büyük önem taşıyor. ABD Kongresi halkımızı bombalamak ve Siyonist-ABD soykırımına devam etmek için 26 milyar dolarlık ek silah tedarik etme kararı almışken, kampüslerinizde savaş makinesini durdurmak için harekete geçtiniz. Artık Siyonizmi, ırkçılığı ve soykırımı kabul etmeyen, Filistin’i ve nehirden denize özgürlüğümüzü destekleyen yeni bir neslin doğduğu aşikârdır...[2] [DY]