Fransa’da Bir Cerrah, Hastasına Ait Röntgen Filmini NFT Sanat Eseri Olarak Satışa Çıkardı

25/1/2022 / skopbülten

Emmanuel Masmejean, IŞİD saldırısının ardından televizyonda yaralılar hakkında açıklama yapıyor, 2015 

 

Georges Pompidou hastanesinde görevli ortopedi cerrahı Prof. Dr. Emmanuel Masmejean, IŞİD’in 2015 yılında Paris’teki Bataclan konser salonunda gerçekleştirdiği ve 130 kişinin hayatını kaybettiği silahlı saldırıdan sağ kurtulan hastasına ait röntgen filmini internette satışa çıkardı. Röntgen filminde hastanın kolundaki kalaşnikof mermisi görülüyordu. Ortopedist, hastasından izin almadan yayınladığı filmin imajını 2776 dolardan satışa çıkardı. Mediapart haber sitesinin satış girişimini ortaya çıkarması üzerine Masmejean hakkında yasal işlem ve disiplin soruşturması başlatılacağı duyuruldu.

Emmanuel Masmejean, röntgen filminin imajıyla birlikte hastasına ait bazı özel bilgileri de yayınladı. Hastanın avukatı Elodie Abraham, doktorun röntgen filmini izinsiz yayınlamak suretiyle hastasının mahremiyetini ihlal ettiğini, hakkında verdiği kişisel bilgilerle hastanın kimliğini açık ettiğini belirtiyor.

Paris kamu hastaneleri yetkilisi Martin Hirsch, hasta mahremiyetini ihlal eden ve kamu hizmeti değerlerine tamamen aykırı olan bu “yüz kızartıcı” davranışı nedeniyle cerrah hakkında hem yasal hem de mesleki soruşturma başlatılacağını duyurdu. 

OpenSea web sitesinde NFT olarak satışa sunulan imaj, Mediapart’ın haberinden sonra yayından kaldırıldı. [EG]  

 

Kaynaklar:

www.mediapart.fr

www.techspot.com

www.francetvinfo.fr

NFT