Franco’nun Rüyası ve Yalanı

25/2/2024 / skopbülten

Picasso, 8 Ocak-7 Haziran 1937 tarihleri arasında Paris’te, birbirini izleyen vinyetlerden oluşan iki bakır levha hazırlar. Her levhada 9 tasvirin bulunduğu toplam 18 tasvir, 18 Temmuz 1936’da İspanya Cumhuriyeti hükümetine karşı düzenlenen askerî darbeyi ifşa etmektedir.

İlk levha, General Francisco Franco’yu temsil eden bir Ortaçağ Hıristiyan şövalyesini hicveder: Kâh dev bir fallusla ip üstünde yürürken, kâh dilber kılığında dans ederken, kâh bir domuzun sırtında, Cumhuriyeti temsil eden bir boğayla güreşirken ya da para mabedinin önünde dua ederken tasvir edilmiş bu grotesk figürde, Alfred Jarry’nin Kral Übü oyunundaki başkahramanın ikonografisi fark edilir.

İkinci levha, İspanya İç Savaşı’nın yol açtığı yıkıma, özellikle de kurbanların acısına odaklanır. Picasso’nun yeni bitirdiği Guernica’daki ikonografi burada da görülür. Goya’nın Savaşın Felaketleri dizisinin etkisi açıktır.[1]

İki levha Haziran 1937’de Roger Lacourière’in Paris’teki atölyesinde basılır. Franco’nun Rüyası ve Yalanı başlığı verilen baskılara Picasso’nun el yazısıyla yazdığı bir şiir ile daktilo edilmiş İspanyolca ve Fransızca çevirileri eşlik eder. İki farklı edisyon halinde toplam 1000 adet basılan eser, 1937’de Paris’te düzenlenen Uluslararası Sergi’de İspanya Cumhuriyeti pavyonunda sergilenir ve Cumhuriyet hükümetine gelir sağlamak üzere satışa çıkarılır. Picasso 1939’da, gelirleri yine Cumhuriyetçilere aktarılmak üzere, baskıların tek tek vinyetlere ayrılıp kartpostal formatında basılmasına izin verir. Kaynak: museupicassobcn.cat [EG]

 

 

Alfred Jarry, Übü, ahşap baskı. Büyütmek için resme tıklayınız.

 

 

Kral Übü kuklaları. Büyütmek için resme tıklayınız.

 

 

Kral Übü oyununun prömiyeri için hazırlanan program, 10 Aralık 1896. Büyütmek için resme tıklayınız.

 

 

Picasso, Franco’nun Rüyası ve Yalanı, Birinci Levha (ters baskı, tasvirler sağdan sola doğru ilerliyor), 1937. Büyütmek için resme tıklayınız.

 

 

Picasso, Franco’nun Rüyası ve Yalanı, İkinci Levha (ters baskı, tasvirler sağdan sola doğru ilerliyor), 1937. Büyütmek için resme tıklayınız.