Dijital Bir Nadire Kabinesi: Londra’daki Wellcome Library, Koleksiyonunun İmajlarını Kamuya Açtı

27/1/2014 / skopbülten

Londra’da bulunan Wellcome Library, kadim elyazmalarından nadir nesnelere, van Gogh ve Goya desenlerinden Eadweard Muybridge’in hareket üzerine çalışmalarına kadar, koleksiyonunda bulunan 100 binden fazla eser ve nesnenin imajını yüksek çözünürlük özelliğiyle kamuya açtı. Kütüphanenin web sitesi üzerinden girilebilecek imaj galerisinde bulunan fotoğraflar serbestçe indirilebiliyor ve kütüphaneye referans verilmesi koşuluyla hiçbir ücret talep edilmeden kullanılabiliyor.

Wellcome Library, koleksiyonunun zenginliği ve çeşitliliği bakımından kimilerince “dünyanın en eklektik müzesi” olarak tarif ediliyor. Zaten imaj galerisinde gezinmek, insanda bir nadire kabinesini gezdiği hissi uyandırıyor. Kütüphanenin yöneticisi Simon Chaplin, koleksiyondaki eserlerin görüntülerinin kamuya açılması hakkında şöyle diyor: “Koleksiyonumuz, asırlara uzanan insan kültürünün, ve insan bedenini, zihnini sanatla ve gözlem yoluyla kavrama çabalarının baş döndürücü bir görsel kaydı niteliğini taşıyor. Açık erişimi canı gönülden destekleyen bir kurum olarak, bu imajların herkes tarafından görülüp kullanılabilir olmasını sağlamak istedik.”

Kamuya açılan binlerce imaj arasında, kadim Mısır’a ait papirüslerden, geleneksel Çin tıbbına ait çizimlere, 15. yüzyıla ait bir yıldız haritasından cerrah Charles Bell’in Waterloo savaş alanında yaptığı tıbbi resimlere, van Gogh ve Goya’nın eserlerine kadar sayısız fotoğraf yer alıyor. Koleksiyonun web sitesinde dendiği gibi: “iflah olmaz meraklılar için”… [EG] [1] 

                                  

Balmumundan yapılmış bir vanitas, bir tarafı Kraliçe Elizabeth’e benzetilmiş, diğer tarafta böcek ve sürüngenlerle kaplı bir kafatası var (18. yüzyıl)

 

                                                                                                                                               Birinci Dünya Savaşı sırasında askerlerin şans getirmesi için yanlarında taşıdıkları bir kara kedi

 

                                                      Kalp ile beyin arasında tercih yapması istenen teşrihçi, fotogravür (1886), M.J. Holzapfl’ın Gabriel von Max’e ait bir resimden yaptığı gravürden


                     

Wang Weiyi, tahta kalıp üzerine çizim, orta yaşlı bir erkeğin anatomik kanallarını gösteren, geleneksel Çin tıbbına ait bir çizim (1909)

 

                                                         James Dunthorne, elle renklendirilmiş gravür, canavar olarak resmedilmiş humma, soldaki mavi yaratık sıtmayı temsil ediyor, sağda doktor reçete yazıyor (1788)

 

                                                                            Viktorya dönemine ait iki kulak borusu, birisi matem günleri için siyah ‘giydirilmiş’ (19. yüzyıl)

 

                                                                                                            Tıbbi amaçlı kan akıtma günlerini gösteren Tibet şeması

 

                                           

                                                    Francisco  Goya, gravür, 1796-1798

 

Galerilerde gezmek için: Wellcome Images

 

Haberin kaynağı: hyperallergic.com