Yıkım, Yaratım ve Dayanışma

8/2/2024 / skopduyuru

 

 

Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği Türkiye Şubesi  (AICA Türkiye), 6 Şubat 2023’te yaşanan deprem felaketinin yıl dönümünde, depremden etkilenen kentlerde yaşayan sanatçılar, kültür ve sanat emekçileri ve akademisyenlerle “Yıkım, Yaratım ve Dayanışma” başlıklı online bir toplantıda 10 Şubat Cumartesi günü 14.00'te bir araya geliyor. 

Etkinlik, yaşanan felaketin trajik boyutunu, depremle ve sonrasında silinen hafızayı, depremi bizzat yaşamış ve sonuçlarına yakından tanıklık etmiş yazar, sanatçı ve akademisyenlerin gözünden ele almayı, o hafızayı yaşatırken geleceği beraberce tasavvur etmeyi öneriyor. 

“Yıkım, Yaratım ve Dayanışma”, halen deprem bölgesinde yaşayan sanatçıların felaket sonrası deneyimlerine eğiliyor. Buluşma, kültür ve sanat emekçileri için kalınan yerden üretmeye devam etmek ve her şeye rağmen üretmek yönündeki önermelerin olasılığını ve bunların yollarını beraberce tartışmaya davet ediyor.

 

10 Şubat Cumartesi,  14.00

Konuşmacılar: Ali Uğur Ummo (Hatay Akademi Senfoni Orkestrası), Edip Yeşil (Antakya Sanat Derneği) , Hicran Aslan, İlker Cihan Biner¸ Kenan Nuraydın, Lal Laleş (Diyarbakır Edebiyat Evi), Merve Karataş (Nar Sanat), Mehmet Fahracı, Tuğçe Tezer (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi)

*Türkçe’den İngilizce’ye simültane tercüme yapılacaktır.

 

Meeting ID: 927 7254 9014

Passcode: 846338

https://zoom.us/j/92772549014?pwd=RklQK2ttemxRVjFRS2FHNC9memxHZz09