"Yekpare Akış", 22-30 Mart, Pasajist

18/3/2013 / skopduyuru

 

 

 

Şimdiye dek çizme ve boyama yoluyla, yani var olana “ekleyerek” yapıt üretirken, son dönemde kâğıt ve plastik gibi malzemeleri kesip “eksiltmenin”, bir anlamda boşluğu işlemenin peşine düşen Erim Bikkul, yeni çalışmalarıyla Pasajist’te.

İsmini Tanpınar’ın “Eşik” adlı şiirinden alan “Yekpare Akış”, sanatçının yaşam, mekân ve zaman konularındaki zihinsel mesaisinin bir sonucu. Erim Bikkul, çalışmaları hazırlarken kafasında gezinen motifler hakkında şöyle diyor:

“Gündelik hayatta ancak belirlenmiş bir kısmında gezindiğimiz gerçeklik, aslında katman katman. Buna ek olarak her şeyin bir bütün olması hali, bir “yekpare akış” da söz konusu. Kendimizi beden, isim, duygu ve deneyimlere indirgediğimizde kavrayamadığımız ve bizi kesin yargılarda bulunmaya iten pek çok durum, benliğin muhafazasından çıkabildiğimiz vakit anlam kazanmaya başlıyor. William Blake’in dediği üzere bir kum tanesinde dünyayı, bir yabançiçeğinde cenneti görebilmenin yolu da sanırım buradan geçiyor. Ben de ayrı ayrı ele alındığında birbiriyle çok ilintili durmayabilecek kimi malzeme katmanlarını ve biçimleri bir arada kullanarak bahsettiğim bu çok katlılığı sezdirmeye çalıştım.”

Sergileri sadece eserlerin değil bizzat sanatçının da izleyicilerle biraraya gelmesi için bir fırsat olarak gören Bikkul, 21-30 Mart 2013 tarihleri arasında açık kalacak sergide önceden hazırladığı çalışmaları sunmanın yanı sıra, Pasajist’te kuracağı mini atölyesinde üretmeye devam edecek ve ziyaretçilerle iletişime açık olacak. (Tanıtım bülteninden)

 

Yekpare Akış

22 Mart - 30 Mart
Ziyaret gün ve saatleri: Çarşamba - Cumartesi 14.00 - 19.00

PASAJist İstiklal Cad. Halep Pasajı

No:62 C Blok 109, Beyoğlu

www.pasajist.com