Yayınevi Emekçileri Kolektifi Toplantısı

23/11/2015 / skopduyuru

 

 

Okuduğumuz kitaplar hangi koşullarda hazırlanıyor? Sadece okuyucular değil, yayınevlerine dışarıdan iş yapan (freelance) emekçiler bile bu soruya yeterli bir yanıt veremeyebiliyor. Zira iş arkadaşlarımızdan habersiz, yalnız başımıza çalışırken kendi koşullarımız üzerine düşünme gücünden yoksun kalabiliyoruz. Bu nedenle Yayınevi Emekçileri Kolektifi olarak biraraya gelip freelance çalışma üzerine birlikte düşünüp tartışmak istiyoruz.

Freelance emekçiler olarak günlerimizi, gecelerimizi nasıl geçiriyoruz? Freelance çalışma söylendiği gibi istediğimiz yer ve zamanda çalışmamıza, yapacağımız işi seçmemize imkân tanıyor mu? Freelance çalışmak zaman ve mekân algımızı nasıl etkiliyor? Bizim için gündelik hayat nerede, iş nerede duruyor? Emek piyasasının 'pijamalı hayaletleri' olarak güvencesiz ve esnek çalışıyoruz; peki, ofislere geri dönmek istiyor muyuz? Hayaletiz, emeğimiz görünmez kılınıyor diyoruz. Bunu biraz açalım ve freelance çalışma biçimlerinin hukuktaki yerine de bakalım istedik. Freelance çalışanların hukuki statüsü nedir? Var mıdır öyle bir statü? Hukuk bizim için nasıl bir hak arama ve mücadele aracına dönüşebilir?

Son olarak da çalışma mekânımızın olmayışı, çalıştığımız yerle yaşadığımız yeri ayırabileceğimiz bir alternatifin imkânı üzerine konuşabilir ve yalnızlığımızla baş etmenin yollarını tartışabiliriz. Birbirimizden haberdar olacağımız, dayanışacağımız, hak arama mücadelesi yürüteceğimiz ve belki de “Başka türlüsü nasıl olabilir acaba?” türünden sorular sorup deneylere girişebileceğimiz ağlar örebilir, örgütlenmeler yaratabilir miyiz?

Bunlar aklımıza gelen ilk sorular. Birlikte başka sorular da sorup yanıtlar aramak için tüm yayınevi emekçilerini 29 Kasım’da düzenleyeceğimiz Freelance Atölyesi’ne davet ediyoruz. 

YEK’in sitesine şuradan ulaşabilirsiniz:
http://www.yayineviemekcileri.org

Dünyada Mekan

Adres: Hazzopulo (Danışman) Pasajı No:1 Kat:1 Galatasaray/Beyoğlu
https://dunyadamekan.wordpress.com